Co nepěstovat na zahradě: 10 nejhorších rostlin, kterých se už nezbavíte
Invazní rostliny jsou takové druhy, které se rychle a samovolně rozrůstají, a dokážou se tak dostat do širokého okolí. Kvůli tomu jsou pak nebezpečím pro naše domácí druhy rostlin, které vytlačují. Některé druhy, například bolševník, jsou navíc velmi nebezpečné, a to jak pro své okolí, tak i pro nás. Takže pokud takové druhy rostlin pěstujete na svých zahradách, nemůžete se pak divit, že to sousedé oznámí na příslušném úřadě a ten bude muset celou věc řešit, nejčastěji to bývá pod pohrůžkou peněžitého trestu. Níže uvedeným rostlinám se tedy na svých zahradách vyvarujte, nepřinesou vám nikdy nic dobrého, jen samé starosti.
10 nejhorších invazních rostlin
1. Bolševník velkolepý
Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum) je nebezpečná invazní rostlina, která v minulosti sice byla běžnou součástí zahrad, protože docela pěkně kvete, ale jakmile začala utlačovat ostatní rostliny a došlo tak k narušení ekosystému, musela být likvidována. Jakmile tedy bolševník objevíte, rychle se ho zbavte spálením celé rostliny včetně kořenů. Vždy přitom myslete na ochranu rukou, a to nejen dlaní, ale i paží, protože celý obsahuje jedovaté alkaloidy. Používejte rukavice a dlouhý rukáv.
2. Křídlatka japonská
Jednou z nejhorších invazních rostlin je také křídlatka japonská (Reynoutria japonica), která se sice tváří jako okrasný keřík, protože má docela pěkné květy, ale zdání klame. Stačí jedna malá rostlina na zahradě a najednou vám tam neroste nic jiného než křídlatka. Velmi rychle se množí a proroste vším, co ji přijde do cesty. Jakmile ji tedy na zahradě máte, dejte si tu práci a zlikvidujte ji. Nebojte se použít totální herbicid, který aplikujte přímo do kořenů.
3. Štědřenec odvislý
Možná jste již obdivovali docela hezký keř se žlutými květy v převislých hroznech a říkali si, že takového krasavce byste rádi na svoji zahradu. S velkou pravděpodobností se jednalo o štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides), který dorůstá do výšky keře či dokonce stromu. Jeho další pojmenování je zlatý déšť, a to právě díky bohatě kvetoucím žlutým latám květů, které po keři převisají neboli „tečou“, stejně jako déšť. Nenechte se ale zmást krásnými květy, štědřenec je prudce jedovatý a může způsobit i smrt. Nejvíce jedovatého alkaloidu je v jeho semenech, která jsou ukryta v luscích.
Nikdy si nevysazujte štědřenec na zahradu, a to především ve chvíli, kdy se na ní pohybují malé děti nebo domácí zvířata.
4. Břečťan
Ačkoliv se jedná o častý, stálezelený keř, který dokáže být nebezpečný, stále si břečťan stálezelený (Hedera helix) mnoho lidí dobrovolně vysazuje na fasády domů, aby si je ozelenili. Ale, právě břečťan je to nejhorší, co k domu můžete vysadit, obzvláště ve chvíli, kdy máte novostavbu. Kvůli svým příčepivým kořínkům se dokáže dostat do sebemenší skulinky na fasádě, kudy se šíří a postupně vám pozře celý dům. Jakmile se ho pak chcete zbavit a zatáhnete za jeden výhon, najednou vidíte, že se vám hýbou i tašky na střeše.
Břečťan je sice úžasný v tom, že je stálezelený, dokáže růst v plném stínu pod stromy a nahradit trávník, ale musíte mu dát velmi jasně najevo, kdo je pánem, jinak vám u něj zbudou jen oči pro pláč.
5. Škumpa ocetná
O tomto keři, který budí exotický nádech, jsme vám na našich stránkách již několikrát psali. Škumpa ocetná (Rhus typhina) sice vypadá dobře jako solitéra, ale nikdy si ji na svoji zahradu nevysazujte. Nejen, že patří do skupiny velmi agresivních rostlin, které se dokážou rychle šířit do svého okolí, ale navíc je jedovatá. Právě z toho důvodu by nikdy neměla být na zahradě, kde se pohybují malé děti, a i vy, pokud s ní chcete nějak manipulovat, nezapomeňte si chránit pokožku na rukách pomocí rukavic.
6. Konvalinka vonná
Komu by se nelíbily něžné květy konvalinek, že? Ale jakmile si konvalinku (Convalaria majalis) jednou vysadíte do zahrady, potom se jí hned tak nezbavíte. Ano, je výborná v tom, že dokáže růst ve stínu, pod stromy a keři a nahradit trávník v místech, kde se jiným rostlinám nedaří. Ale... je jedovatá, především její červené plody, a také se dokáže rozrůst po celé zahradě.
7. Libora měňavá
Nenechte se zmást jejími pěknými, tmavě červenými květy. Libora měňavá (Lantana camara) je sice velmi krásná, ale i ona se dokáže rozšířit po zahradě. Pokud přesto neodoláte jejím květům, které mění barvu během vegetace, pěstujte ji v nádobě nebo truhlíku, kde ji lépe uhlídáte.
8. Vlčí bob mnoholistý
Tuto oblíbenou, typicky venkovskou trvalku, asi není nutno nějak dlouze představovat. Vlčí bob mnoholistý neboli lupina (Lupinus polyphyllus) je sice krásná trvalka, která nás oblažuje nesčetně krásnými kultivary zajímavých barev, ale pokud nechcete mít po celé zahradě jen jeden druh, raději se jejímu pěstování vyhněte. Kvůli svému houževnatému růstu dokáže vytlačit ostatní druhy rostlin a postupně se rozšířit nejen po zahradě, ale i do širokého okolí. A vaši sousedé z toho asi nadšení nebudou.
9. Zimolez japonský
Zimolez japonský (Lonicera japonica) má krásné vonné květy, a proto se velmi často pěstuje na našich zahradách a poblíž pergol. Ačkoliv je však zimolez krásný popínavý keř, dokáže se opět velmi rychle rozrůst a z malého keříku je naráz obří zelená koule. Pokud ho přesto chcete mít třeba na pergole, kde vám bude krásně vonět, nezapomeňte na pečlivý a pravidelný řez, díky kterému ho v růstu trochu zpomalíte.
10. Máta peprná
Samozřejmě, máta peprná (Mentha piperita) je oblíbená bylinka, obzvláště pro ty z vás, co milujete koktejl mojito. Ale, jakmile se mluví o mátě, vždy vás upozorňujeme na to, že právě ona dokáže zlikvidovat všechny ostatní bylinky a rostliny v okolí. Je to dáno tím, že se množí podzemními výběžky, které se rozrůstají do neuvěřitelné vzdálenosti.
Mátu samozřejmě pěstujte, ale v samostatné nádobě, kde budete moci její růst redukovat a nebude ohrožovat ostatní rostliny.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.