Hřebíček jako koření se používá po tisíciletí. První zmínky pochází ze Staré Číny. Byl dobře známý antickým Řekům a Římanům. Dokonce se ve středověku kvůli tomuto koření vedly války. Hřebíček byl cenný artikl, který se platil zlatem, ale i životy.
Kde roste hřebíček
Hřebíček roste na stromě hřebíčkovci(Eugenia caryophyllata) původem z ostrovů Moluckých. Postupem se jeho pěstování rozšířilo do dalších tropických oblastí. Strom, který dosahuje až desetimetrové výšky, potřebuje vlhké přímořské a horké podnebí. Zajímavostí je, že výrazně voní nejen jeho květy, ale i jeho kožovité listy. Přestože se hřebíčkovec pěstuje v různých tropických částech světa, největší producenty hřebíčku najdeme v Indii, na Madagaskaru, Jávě, Zamzibaru či na ostrově Pemba v Indickém oceánu. Nejcennější je však tzv. královský hřebíček, který pochází z indonéského ostrova Ambiona.
K čemu se hřebíček používá a na co pomáhá
K nám se hřebíček dostává z dálných krajů, abychom ho používali nejen do sladkých, ale i slaných pokrmů. Hřebíček mimo jiné obsahuje silice eugenol, který se využívá v kosmetice, zubním lékařství nebo dentální hygieně. Kromě klasického potravinářského průmyslu se používá v destileriích na likéry, pro vonné esence apod. Podporuje trávení a má desinfekční účinky. Bývá součástí různých kořeněných směsí, např. karí. A asijská kuchyně se bez hřebíčku neobejde vůbec.
Návod, jak poznat kvalitní hřebíček
Zaměřte se především na barvu a tvar. Barva by měla být hnědá. Příliš tmavá až černá barva svědčí o tom, že hřebíček je starý s malým obsahem silic. Tvarově by hřebíček neměl být polámaný a měl by mít příjemnou vůni. Jeho kvalitu ostatně můžete ověřit zkouškou ve vodě. Kvalitní hřebíček buď ve vodě klesne nebo plavě svisle. Nekvalitní plave v tekutině vodorovně.
Na jaké neduhy se hřebíček používá
Hřebíček má výrazné desinfekční účinky. Proto se používá k výrobě tinktur a kloktadel určených například k léčení zánětů v ústní dutině a ke zmírnění bolesti zubů. Silice hřebíčku se přidávají do mastí podporujících desinfekci, hojení a zklidnění povrchových ran nebo kožních nemocí.
Zdroje:https://cs.wikipedia.org/ https://www.liftea.cz/blog/liftea-herbar/hrebicek