Jak pěstovat tyčková rajčata v červenci: nezbytná práce pro větší výnos. Kdy zkrátit hlavní výhon

Co jsou tyčková rajčata

Tyčková rajčata indeterminantní (tedy taková, která se pěstují s oporou) pěstujeme na hlavní výhon. Další výhony, které vyrůstají z paždí listů, vylamujeme, abychom neubírali mateční rostlině sílu, kterou potřebuje k plození a výživě plodů. Zajímavostí je, že tyčková rajčata jsou schopná vyrůst více než deset metrů vysoko. Tyto odrůdy se většinou pěstují v obřích sklenících a výnos z nich je pochopitelně veliký.

Jak odstraňovat listy u rajčat

V červenci se dobře vyživená rajčata většinou pochlubí svojí vitalitou. Kromě plodů zvětší také organickou hmotu. Je nutné přistoupit k redukci listů? Každý zahrádkář má svoji metodu. My vám představíme náš způsob, se kterým máme dobré zkušenosti. Odstraňujeme spodní listy, které jsou nejblíže k zemi. Většinou bývají různě „opotřebované“, jsou špinavé od hlíny, která odstřikuje při zalévání, a proto jsou náchylné na houbové patogeny. Ostatní listy, které se dotýkají jiných rostlin, zakracujeme o třetinu a vyhodnocujeme jejich stav. Všechny poškozené a skvrnité listy odřízneme. Ostatní na rostlině ponecháme, protože v listech probíhá fotosyntéza, dýchání, proto nesmíme rostlinu oslabit, aby se životní procesy nezpomalily nebo dokonce zastavily.

Proč nestříhat všechny listy u rajčat

Není jistě nutné připomínat, že listy jsou pro rostliny životně důležité, protože mimo jiné obsahují chlorofyl, který je nezbytný pro fotosyntézu a dýchání. S tímto vědomím je třeba také k nim přistupovat. Navíc mají ještě stínící funkci a ta také není zanedbatelná. Vyholování hlavních výhonů od listů vůbec nedoporučujeme. Plody by sice na vyholené rostlině dozrály, ale v menší velikosti a jejich chuť by nebyla plnohodnotná. Na slunečním úpalu by také mohly začít praskat. Rozumnou redukcí listů (anebo jejich zkrácením) však mateční rostlinu prosvětlíme a provzdušníme. Předejdeme tak možné nákaze plísňových chorob, především ve sklenících a u nahusto vysázených rajčat.

Jak je to se zkracování hlavního výhonu

Tady rozlišujeme, zda jsou rajčata pěstovaná ve skleníku, nebo na venkovním záhonu. Skleníková rajčata mají prodlouženou pěstební sezónu a šance, že doplodí rajčata i ve vyšších patrech, je větší než venku. My zkracujeme terminál u venkovních rajčat kolem poloviny srpna. Rajčata zpomalují svůj růst s nízkými teplotami, které hrozí v noci a ráno. Nově nasazené plody by nestihly dozrát. Je tedy lepší, když rostlina všechnu svoji energii namíří na dozrávající plody. U skleníkových rajčat můžeme hlavní stonek uříznout až o měsíc později. Pochopitelně záleží na počasí a orientaci skleníku.

Jak rajčata zalévat a hnojit

V červenci je nutná pravidelná zálivka odraženou vodou a pouze ke kořenům. Práci si usnadníme mulčováním kolem paty rostliny. Půda je déle vlhká, mělké kořeny se na slunci nepřehřívají a omezíme také růst plevele. Plody se v tomto období nalévají a nutně potřebují vodu. V červenci také plně rajčata hnojíme. Do zálivky přidáváme výživu na plod, aby rajčata dobře vyzrávala. Je lépe si koupit vyvážené hnojivo, abychom nepodcenili možné nedostatky ve výživě. Nezapomínáme také hlídat zdravotní stav rostlin. V červenci se rozšiřuje plíseň bramborová, která rajčata napadá.

Jak se plody zvětšují, mají také větší hmotnost. Nyní je třeba pečlivě zkontrolovat opory, popř. rajčatům další dodat. Lehce se může stát, že se rajče pod tíhou převáží a může dojít ke zborcení nebo zlomení.

Zdroj: autorský text

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada