Jak vyženete octomilky jednoduchými fígly: pomohou i masožravky. Drobné mušky drží několik překvapujících prvenství

Necháte-li někde zbytky ovoce, cokoliv, co kvasí, nedopijete víno, vždy se rychle objeví tyto drobné mušky rodu Drosophila, prý jich existuje skoro 1500 druhů, které jsou popsané, odhaduje se ale, že jich existuje až 5000 druhů a žijí po celém světě. U nás se nejčastěji vyskytuje octomilka obecná, ale spolu s tropickým ovocem se k nám často zavlečou i jiné, tropické druhy. Jedno ale mají společné, otravují nám život.

Kvíz: Okrasné traviny oživí každou zahradu: poznáte ty nejznámější druhy? Vyzkoušejte své znalosti v našem kvízu

www.nkz.cz

Jak rychle se množí octomilky

Octomilky se dokážou velmi rychle množit. Mimochodem, věděli jste, že spermatické buňky samečků, pokud bychom je rozvinuli, jsou dlouhé téměř dva centimetry, což je 300x více než lidská spermie? Samičky na jedno místo nakladou naráz až dvacet vajíček. Díky tomu, že se octomilka tak dobře a rychle množí, se často využívají k výzkumným účelům. Za objevení chromozómů jako nositeli dědičnosti, vděčíme právě octomilkám.

Kroucení listů u rajčat může mít mnoho příčin. Neztrácejte čas, abyste mohli co nejdříve přijmout opatření

www.nkz.cz

Jsou octomilky nebezpečné pro naše zdraví?

Ačkoliv jich na jednom místě může být opravdu požehnaně, na rozdíl od much nepřenášejí žádná onemocnění a choroboplodné zárodky. Jediné, čím mohou škodit je, že živí-li se na zahnívajícím ovoci a mohou tak spory hub přenést i na doposud zdravé plody. Naskýtá se tedy otázka, jak se jich efektivně zbavit? Ano, můžete zakoupit a aplikovat nějaké chemické přípravky, ale jde to i ekologicky a snadno, díky prostředkům, které máte doma.

Jak se zbavit slimáků: těmto metodám ochrany před slimáky se vyhněte! Můžete nadělat víc škody než užitku

www.nkz.cz

Jak se zbavit octomilek

Octová past

Octomilky nalákáte na to, co mají rádi, ale jejích záliba bude zároveň jejich zhoubou. Zhruba do poloviny malé skleničky nalijte jablečný či balzamikový ocet, lze i obyčejný ocet, můžete ho naředit teplou vodou, aby se rychleji rozvoněl po místnosti. Před hrdlo sklenice přetáhněte potravinářskou fólii a upevněte gumičkou. Do fólie pak udělejte malé dírky, třeba párátkem, a to tak velké, aby mušky mohly dovnitř, ale už se nedostaly ven. Vůně octa mušky naláká a ty se v něm utopí. Nálev měňte každé dva až tři dny za nový, dokud se všechny mušky neutopí.

Na návštěvě u Báry Šporclové - Kodetové: svou inspirativní uměleckou harmonii šíří i ve své vysněné zahradě

www.nkz.cz

Past na octomilky z vína

I zde se využívá záliby octomilek, jen se jedná o jednoduchou past. V láhvi vína ponechte na dně zbytek vína a nechte někde stranou. Mušky opět přilétnou a utopí se ve zbytku vína.

Na octomilky s vysavačem

Máte-li mušky na nábytku nebo na stěně, vezměte si vysavač a vyluxujte je. Silný tah a průlet tyčí vysavače je spolehlivě zabije a chcete-li mít jistotu, sáček po vyluxování vyhoďte do koše.

Zastavte zloděje jahod. Na škodnou nastražte víčka od PET lahví nebo jahodám nasaďte čepice

www.nkz.cz

Octomilky nesnáší chlad 

Octomilky nemají rádi chlad, ale i tak se stane, že se objeví ve vaší lednici, i v tomto případě použijeme lákadlo v podobě skleničky s octem a dírkami ve fólii. Díky tomu, že v lednici je chladněji, nebudou se mušky moc rozmnožovat, a jejich likvidace by měla být díky tomu rychlejší.

Jak správně zaštipovat okurky a proč, Které druhy zaštipovat? Znojemský recept na úžasný lák do okurek od moravské hospodyňky na závěr

www.nkz.cz

Masožravky pomohou

Není třeba žádná Adéla, jako ve známém, českém filmu, ale zcela běžné druhy masožravých rostlin. Pro likvidaci mušek, ale i dalšího dotěrného hmyzu jako komáři, mouchy, pavouci se postarají masožravé rostliny. Ty můžete využít ze stejného účelu i ve skleníku. Speciálně na muškách si pochutnají všechny druhy masožravých rostlin, mezi ty nejčastěji pěstované patří rosnatky a mucholapky.

Zdroj: autorský text

Bohatou úrodu jahod si zajistíte tímto fíglem: používají ho jen ti nejzkušenější pěstitelé

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada