Které rostliny kvetou na jaře: většina patří mezi cibuloviny
Velká část prvních jarních rostlin se řadí mezi cibuloviny či hlíznaté rostliny, protože v zemi mají zásobní orgán, díky kterému přečkaly zimu, aby na jaře rozkvetly. Mít cibuli ale není vždy pravidlem, je celá řada rostlin, které zkrátka každé jaro vyroste a vytvoří nové listy či jsou stálezelené. Jedná-li se o cibuloviny, ty vysazujeme nejlépe vždy na podzim, případně brzy na jaře, jakmile rozmrzne půda. A které tedy patří do té Top 10?
Vhodnou kombinací jarních rostlin, nejen cibulovin, získáte vždy dechberoucí podívanou
1. Čemeřice
Čemeřice (Helleborus sp.) je stálice mezi trvalkami, které jsou stálezelené a své neuvěřitelné květy ukazují, dle kultivaru, již od Vánoc až do dubna. Čemeřice kvete velmi dlouho a jediné, co vyžaduje je polostín. Čemeřice jsou velmi oblíbenými vánočními rostlinami nebo rostlinami do zimních truhlíků. Někteří aranžéři používají jejich květy do řezaných kytic či květinových aranžmá.
2. Talovíny
Talovíny(Eranthis hyemalis)jsou taková malá sluníčka, která se objevují brzy na jaře a kvetou až do dubna. Jedná se o hlízovitou trvalku, jejíž hlízky se vysazují na podzim a ponechávají se trvale v půdě. Talovíny kvetou velmi půvabně i bohatě a nejlépe vyniknou někde pod stromy, ve skalkách či na okraji záhonů. Kvetou od února do března a bývají vysoké jen 20 cm.
3. Sněženky
Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) je cibulovina, která roste divoce také v lesích a vytváří nádherné polštáře bílých květů, které slouží jako první potrava pro nedočkavé opylovače, především pro čmeláky, kteří vylétávají jako první. Ve volné přírodě ale sněženku nesmíte trhat, ani vyrývat, jsou totiž zákonem chráněné a pokud by vás někdo načapal, dostanete pěknou pokutu.
4. Bledule
Bledule jarní (Leucojum vernum) se často pletou právě se sněženkami, ale ten hlavní rozdíl je samozřejmě ve tvaru květu. Bledule kvete od února do dubna a je to kriticky ohrožený druh ČR, chráněná je ve většině zemí. Bledule má v zemi cibuli, která je jedovatá. Kromě bledule jarní existuje také bledule letní, která vás právě v létě může překvapit při procházce některou z našich botanických zahrad.
5. Modřence
Modřenec (Muscari sp.) je opět cibulovina, která se dokáže velmi rychle rozrůst snad do všech částí zahrady. Modřence kvetou velmi bohatě a bývají v barvě modré, růžové či bílé, ačkoliv bíle a růžově kvetoucí druhy nejsou tak oblíbené. Modřence milují opylovači a vytváří nádherné, modré koberce, které vynikají pod stromy nebo mezi keři. Chcete-li modřence pěstovat ve skalce, mějte na paměti, že mu musíte dát vždy jasně najevo, kdo je zde pánem, jinak se vám rozroste po celé skalce a znemožní růst dalším, jarním rostlinám.
6. Hyacinty
Hyacint východní (Hyacinthus orientalis) je asi ta nejaromatičtější cibulovina, kterou můžete pěstovat jak na zahradě, v nádobě či jen doma na okenním parapetu. Z osobní zkušenosti mohu doporučit, zakoupit si hyacinty ještě v zimě, kdy vám zpříjemní zamračené a chladné dny, a jakmile odkvete, cibuli uschovejte, vyčkejte na jaro a pak je vysaďte na venkovní záhony. Zde vám příští rok na jaře opět vykvetou.
7. Krokusy
Krokus (Crocus sp.) neboli šafrán kvete na podzim a na jaře. Šafrán setý, který se používá také jako známé koření, kvete na podzim a u nás je poměrně vzácný. Krokus je naopak běžná cibulovina kvetoucí na jaře a lze ho velmi dobře pěstovat také v nádobách. Barvy květů jsou v různých odstínech žluté, oranžové až po sytě fialovou barvu, existují ale i kultivary s bílou barvou květů.
8. Řebčík kostkovaný
Řebčík kostkovaný (Frittilaria meleagris) je příbuzný s liliemi, protože patří do stejné čeledi. Řebčíků je více druhů, ale tento kvete na jaře a upoutá především svými květy. Jedná se o převislé zvonky různých barev a typickou šachovnicovou kresbou. Řebčík není náročný, kvete od dubna do května a dorůstá maximálně do 30 cm. Velmi dobře vynikne na skalce či v nádobě.
9. Narcisy a tulipány
Cibuloviny jako takové, patří mezi typické posly jara, narcisy a tulipány se vysazují nejlépe na podzim, protože cibule tak projdou chladnou periodou a je tak větší jistota, že na jaře pokvetou. Tedy, pokud nepadnou za oběť nějakému hlodavci, kteří od podzimu hledají něco k snědku. Cibule tulipánů by se měly každým rokem vyrývat z půdy, očistit, uložit a na podzim opět vysadit. Cibule narcisů není nutno vyrývat každým rokem z půdy, postačí každé tři roky.
10. Primule a petrklíče: nejedná se o stejnou rostlinu
Primule (Primula sp.) neboli prvosenky, mají mnoho druhů a dva nejčastější, primulku bezlodyžnou a primulku jarní neboli petrklíč, si stále mnoho lidí mezi sebou plete, ačkoliv se jedná o dvě různé rostliny, byť stejné čeledi. Jediné, co mají společné je, že obě jsou typické jarní rostliny, přičemž petrklíč nejspíše znáte jako rostlinu, která odemyká jaro.
Primule, prvosenka bezlodyžná (Primula acaulis) je často pěstována jako pokojová rostlina doma na parapetu a můžete si ji běžně zakoupit i v supermarketu. Nesnáší přelití, jinak zahnívá, ale jinak je velmi nenáročná. Pokud se už nemůžete dočkat jara, určitě si primulku kupte. Jakmile odkvete, na jaře ji přesaďte do venkovního záhonu, kde vám v příštím roce opět vykvete.
Prvosenka jarní neboli petrklíč (Primula veris) rovněž patří do početné rodinky primulí, nicméně toto je ten klasický druh, který můžete vidět běžně při procházce na louce, na okraji lesa, atd. Pro tuto prvosenku je typická přízemní listová růžice, ze které vyrůstá stonek zakončený soukvětím menších, vonných, světle žlutých květů.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.