Jak pečovat o muškáty: těchto tří věcí se vyvarujte. Co muškáty ze všeho nejvíc naštve

 

Máte pocit, že obyčejné muškáty může s úspěchem pěstovat úplně každý? Každý sice ano, ale ne na každém místě a v každém substrátu či nádobě. Na druhou stranu všechny rostliny, muškáty nevyjímaje, mají své nároky na pěstování, tak proč by oblíbené muškáty měly být výjimkou.

Zalévání muškátů s mírou 

Muškáty si už ze své domoviny přinášejí lásku k teplu a suchu a co rozhodně nesnášejí, je přemíra vláhy a kořeny v mokru. Proto je docela obtížné, pěstovat muškáty v samozavlažovacích truhlících a vychytat správnou zásobu vody, aby se v nich muškátům dařilo. Jde to, ale nesmíte vodu v zásobníku nikdy naplnit až po okraj. Muškáty pěstujte nejlépe v květináčích s mělkými miskami na vodu, a tu pravidelně dolévejte vždy až poté, co je spodní miska úplně suchá.

V období dešťů raději přeneste muškáty pod střechu. Pokud je v půdě příliš mnoho vody, pak přebytečná voda vytlačuje z půdy vzduch a dochází k zahnívání kořenů a žloutnutí listů i ochabování výhonů. V případě déletrvajícího přemokření se mohou na spodní straně listů objevovat i puchýře.

Správný čas na zálivku muškátů nastává ve chvíli, kdy je půda suchá, ale ještě se neodděluje od okrajů květináče. Při přesazování muškátů nikdy nezapomínejte na dno květináče položit drenážní vrstvu z drobných kamínků, štěrku nebo keramzitu.

Muškáty potřebují slunce

Dostatek světla a slunečních paprsků je pro muškáty a jejich nádherné květy naprosto nezbytný. Čím více světla muškátům dopřejete, tím více pokvetou. I v polostínu se jim bude na první pohled velmi dobře dařit, jen budou méně nakvétat. A ve stínu? Tam vypěstujete slabé rostliny se světle zelenými listy, ale květů se na nich vůbec nedočkáte nebo jen ve velmi malém množství.

Hnojení muškátů je důležité 

Stejně jako lidé potřebují potravu, aby měli dostatek živin, ani muškátům se bez kvalitní výživy dařit nebude. Muškáty vždy vysazujte do kvalitního substrátu a nejdéle za 5 týdnů je začněte přihnojovat tekutým hnojivem, speciálně připraveným pro muškáty. Stejně dobře fungují i domácí hnojiva, například kopřivová jícha, hnojivo vyrobené z cibulových slupek nebo obyčejná kávová sedlina neboli lógr. Muškáty přihnojujte jednou za týden, po celé léto, až do začátku října.

Zdroj:https://pestujme.cz/prirodni-hnojiva-podpori-muskaty-v-rustu-i-bujnem-kveteni/; https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/nejkrasnejsi-muskaty-tipy-rady-jak-pestovat-pelargonie  

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada