Jak pěstovat petrklíč: Pečujte o něj tak, aby vydržel co nejdéle
Ať už jim říkáte primule, petrklíče, nebo prvosenky, vždy se jedná o zástupce početného rodu Primula, přičemž se uvádí, že existuje něco kolem 500 druhů. Tyto druhy jsou velmi variabilní, a to jak ve velikosti, tak v barvě a stavbě květů.
Někteří pěstitelé se do těchto jarních rostlin zamilovali natolik, že je sbírají a pak se chlubí všem sousedům, jaký nádherný kultivar se jim podařilo sehnat. Nedivíme se... petrklíč je nejtypičtějším zástupcem jara, který, jakmile vykvete, ukazuje, že jaro opravdu přišlo.
Na co je dobrý petrklíč?
Málokdo ví, že některé druhy prvosenek mají i léčivé účinky. Například známý druh prvosenky jarní neboli petrklíče (Primula veris) se používá jako bylina proti rýmě a kašli. Jiný druh, primule číškovitá (Primula obconica) má zase pozitivní účinky na trávení a zažívání a často se pěstuje jako krátkověká pokojová rostlina.
Jak primule pěstovat?
Ačkoliv se zdá, že jsou primulky či petrklíče nenáročné na pěstování, někdy stačí hloupá chyba a o tyto jarní krásky přijdete. Důležitá je především pravidelná zálivka , a to tak, aby byla půda kolem rostliny neustále vlhká, nikdy však nesmí být přemokřená, to by docházelo k zahnívání kořenů a rostlina by dlouho nevydržela. Pro podporu kvetení je třeba odstraňovat odkvetlé květy a zažloutlé listy.
Co s primulkou po odkvětu?
Jestliže jste měli primulku doma na parapetu, určitě ji po odkvětu nevyhazujte, to by byl vážně hřích. Jakmile odkvete, přeneste ji někam do chladnější místnosti a vyčkejte do jara, kdy ji přesaďte do venkovního záhonu. Příští rok vám zde spolehlivě vykvete. Primulky milují sluníčko nebo polostín, ve stínu se jim dařit nebude.
Tohle jsou ty nejkrásnější druhy primulí
1. Prvosenka zoubkatá
Prvosenka zoubkatá (Primula denticulata) je nápadná svým kulovitým květenstvím složeným z jednotlivých kvítků bílé, růžové nebo fialové barvy. V době květu dorůstá do výšky asi 20 cm a jednotlivé lodyhy vyrůstají z přízemní růžice listů. Tuto primuli můžete pěstovat nejen v truhlíku, ale hlavně mezi trvalkami, někde u okraje záhonu a tam, kde je vlhčí půda.
2. Prvosenka vyšší
Prvosenka vyšší (Primula elatior) se velmi podobá prvosence bezlodyžné, ale květy jsou neseny na lodyhách vystupujících nad listy. Květy jsou různých barev od bílé až po tmavě červenou a jsou vyšlechtěny také kultivary s tmavě zeleným listem a bordovým nádechem.
3. Prvosenka pýřitá
Prvosenka pýřitá (Primula x pubescens) již není tak často v současném sortimentu, ačkoliv dříve byla jednou z nejvíce pěstovaných. Dnes ji znají spíše ti, kteří tyto rostliny sbírají. Listy jsou tuhé, kožovité a květy vonné, v různých barvách.
4. Prvosenka vstavačokvětá
Prvosenka vstavačokvětá (Primula vialii) je naprosto odlišná prvosenka, kterou byste jako primulku vůbec netipovali. Lodyhy s květem jsou vysoké až 40 cm a tento druh je vhodný do venkovních záhonů s vlhčí půdou. Kvete v červnu, a to až 8 týdnů, někdy své kvetení zopakuje během září.
5. Prvosenka bezlodyžná
Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris syn. acaulis) patří mezi nejčastěji pěstovaný druh, který s velkou pravděpodobností máte doma i vy. Má jednoduché a plné květy, které jsou buď jednobarevné, či vícebarevné. Tento druh primulek je vhodný do interiéru, odkud ho po odkvětu přesadíme do zahrady. Rovněž je oblíbený do jarních truhlíků, kde je velmi krásný v kombinaci s ostatními jarními rostlinami, jako jsou cibuloviny, především modřence, narcisy či tulipány nebo s maceškami.
6. Prvosenka číškovitá
Prvosenka číškovitá (Primula obconica) patří mezi pokojové prvosenky, které se ale pěstují krátkodobě. Květy mohou být jednobarevné i dvojbarevné. Tento druh miluje chladnější a světlé místo bez přítomnosti přímého slunečního svitu, který by popálil listy, což by rostlina dlouho nevydržela.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.