Jak vyrobit vánoční dekorace s rostlinami ze starého nádobí
Klasické květinové truhlíky letos vyměňte za staré nádobí a vytvořte si na balkon či zahradu krásnou vánoční dekoraci ze živých rostlin. Své dílko můžete využít i jako milý dárek, který vezmete s sebou, až se vydáte na předvánoční ochutnávku cukroví k mamince, babičce či kamarádce. Místo klasických květináčů z obchodu se vydejte cestou recyklace a designu a využijte svou kreativitu. Pokud nemáte půdu, na které se nějaká ta krabice s odloženým nádobím vždycky najde, pak si zajděte do bazaru. Staré nádobí tam seženete velmi levně a určitě objevíte kousky, které se vám budou hodit.
Výroba dekorace má své pravidlo, bez jehož dodržení se neobejdete
Při výběru starého nádobí, do kterého budete vysazovat živé rostliny, je důležité dodržet základní pravidlo: nádoba by měla mít dno s odtokovými otvory nebo by měla být vyrobena z materiálu, do kterého půjdou otvory vyvrtat. Proto se tak často a s oblibou využívají na výsadbu staré cedníky. Pokud nechcete použít cedník a máte nádobu z materiálu, který to dovolí, jednoduše do dna vyvrtejte několik malých děr pro odtok přebytečné vody. V případě porcelánových a keramických hrnků na to však musíte jít jinak. Na dno hrnku nejprve nasypte drenážní vrstvu drobného štěrku nebo keramických střepů, pak teprve přidejte vrstvu substrátu, vysaďte rostlinu a doplňte substrát.
Rostliny, vhodné pro venkovní vánoční dekorace
1. Jehličnany v miniaturní velikosti: nejoblíbenějším jehličnanem pro výsadbu do truhlíku či květináče je smrk (Picea glauca) 'Conica', známý jako zakrslý smrček, který je oblíbený pro svůj pomalý růst a kompaktní kuželovitý tvar.
2. Rozrazilec neboli hebe (Hebe):stálezelené, nenáročné rostliny, které se často využívají jako doplňková zeleň do truhlíků. Drobnolisté druhy hebe jsou mrazuvzdorné, druhy s většími listy bývají choulostivější na chlad.
3. Libavka (Pernettya): libavky jsou keříky, které se pěstují především pro okrasné plody červené, bílé nebo růžové barvy. Vyžadují kyselejší půdu a kvalitní drenáž, nesnášejí přemokření.
4. Čemeřice černá (Helleborus niger): velmi odolná rostlina s bílými květy, které se začínají objevovat pozdě na podzim a v předvánočním období. Čemeřice černá má ráda substrát s vyšším obsahem vápníku a umístění v polostínu či ve stínu.
5. Skimie (Skimmia): ideální rostlina do zimních truhlíků, vhodná do stínu i polostínu, které vyhovuje kyselejší substrát.
6. Břečťan (Hedera helix): popínavá rostlina, která ve vánočním aranžmá vytvoří zajímavý kaskádovitý efekt a vyplní prostor mezi ostatními rostlinami. Břečťan je absolutně nenáročný a odolný.
Živé rostliny doplňte přírodními dekoracemi. Použijte zelené větve jehličnanů i jejich šišky, holé větve modřínu s malými šiškami, olistěné větvičky stálezelené mahónie. Použijte i nastříhané větve stálezelených listnatých keřů, jako je například buxus, cesmína, bobkovišeň nebo blýskavka.
Jak zalévat rostliny ve vánočním aranžmá
Pamatujte na to, že v zimním mrazivém počasí rostlinám daleko více škodí přemokření než sucho. Proto rostliny zalévejte pouze střídmě a v době, kdy teplota vzduchu vyšplhá nad bod mrazu. Voda nesmí nikdy zamrznout v substrátu. Používejte vodu o teplotě jen o málo vyšší, než je teplota vzduchu. Při větších mrazech chraňte rostliny před mrazem bílou netkanou textilií.
Zdroj: autorský článek