Zelený balkon bez alergie: Existují rostliny, které může pěstovat alergik
Při výběru rostlin je důležité zaměřit se především na druhy s ozdobnými listy a na ty, jejichž případné květy produkují jen malé množství pylu. Vhodnou strategií je pak včasné vyštipování květů, které mohou být zdrojem alergenů.
Na slunci můžete pěstovat africké kopřivy i okrasné batáty a ve stínu bohyšky i břečťan. A všem dohromady se bude dařit v přívětivém polostínu balkonů orientovaných na východ.
Barevné listy pro osluněné balkony
Do míst s přímým dosahem slunečního záření jsou ideální africké kopřivy a okrasné batáty. Obě rostliny jsou naprosto nenáročné a jejich barevné listy mají velmi atraktivní vzhled. Především listy afrických kopřiv dokážou rozehrát tak nádhernou barevnou podívanou, že si na nějaké květy ani nevzpomenete.
Africká kopřiva
Africkou kopřivu (Coleus) neboli koleus, pochvatec či kopřivěnku lze pěstovat celoročně doma za oknem jako pokojovku nebo v letních měsících venku na balkoně. Vyžaduje pravidelnou zálivku a spoustu světla, aby se naplno rozvinula hra barev na jejích listech, ale ideálně bez slunečního úpalu během poledne. Na druhou stranu zvládne i přímé sluneční paprsky, maximálně bude reagovat přechodným svěšením listů. Květy africké kopřivy vyštipujte hned v zárodku, což ostatně činí i většina pěstitelů, kteří žádné alergie nemají.
Okrasný batát
Okrasný batát (Ipomoea batatas) neboli povijnice batátová přináší zajímavé barevné i tvarové variace v listové struktuře. Jedná se o rychle rostoucí popínavou rostlinu, která se snadno pěstuje, jen potřebuje dostatek vody. V našich podmínkách okrasný batát většinou ani netvoří žádné květy, protože byl vyšlechtěn jako doplňková rostlina, okrasná listem. Batát zvládne umístění na slunci i v polostínu.
Rostliny pro stinné balkony
Ve stinných či polostinných partiích balkonu můžete s úspěchem pěstovat bohyšku a břečťan. Obě rostliny jsou naprosto nenáročné, břečťan by se možná s malou dávkou nadsázky mohl označit i za nezničitelný.
Bohyška
Bohyška (Hosta), nebo také funkie či hosta, je atraktivní rostlina do stínu i polostínu. Tato velmi často až robustní rostlina s listy v mnoha odstínech zelené barvy, od žlutozelené až po tmavě fialovozelenou, vyrůstá při pěstování v nádobě do mnohem menší podoby, a tak bude spokojená i v truhlíku na balkoně. Jedná se o odolnou trvalku, která na zimu zatahuje, ale později na jaře se její listy zase objeví. Bohyška vykvétá poměrně nezajímavými fialovými nebo bílými kvítky, které můžete odstřihnout hned, jakmile se objeví květní stvoly.
Břečťan
Elegantní popínavá rostlina vhodná do méně osluněných míst, ale ve skutečnosti se nezalekne ani slunce. Daří se jí jednoduše všude. Břečťan (Hedera helix)určitě znáte jako typickou popínavou liánu, kterou najdete na každém hřbitově. V květináči je její růst významně potlačený, ale i tak dokáže vytvářet dlouhé olistěné závěsy. V přírodě břečťan po několika letech vykvétá květy plnými pylu, ale toho se při pěstování v květináči nebo v truhlíku bát nemusíte. Ke štěstí mu postačí jenom občasná zálivka.
Nebojte se pěstování ani coby alergik
S těmito rostlinami můžete vytvořit krásný, barevný balkon, který neohrozí vaše zdraví. Jejich listy jsou dekorativní samy o sobě, takže není nutné spoléhat na květy. Navíc se jedná o nenáročné rostliny, kterým bude stačit jen minimální údržba. Vlastně se jich nebudete muset po celé léto téměř ani dotknout. Jenom si občas navlékněte rukavice a rostliny zastřihněte.
Zdroj: abecedazahrady.dama.cz; garden.cz