Máslová dýně je hvězdou podzimní kuchyně. Vyznačuje se hruškovitým tvarem a malým množstvím semen v plodu

Máslová dýně je jednou z variet dýně muškátové (Cucurbita moschata) a je pro ni typický hruškovitě protáhlý tvar a světle žlutá barva plodu, označovaného jako typ butternut. Máslová dýně má velmi jemnou dužinu, výrazně oranžově zbarvenou díky vysokému obsahu beta karotenu a oříškově nasládlou, příjemně aromatickou chuť. Plody se sklízejí, jakmile dosáhnou velikosti asi 20 cm na délku.

Bohatá historie máslové dýně

Muškátová dýně, a tedy i její varieta, dýně máslová, pochází ze Střední a Jižní Ameriky, a nejen jako potravinu si ji oblíbili už dávní Inkové. Z mimořádně pevných a trvanlivých plodů vyráběli nejrůznější nádoby i hudební nástroje. Dýně byly ve Střední Americe známé už 5000 let před naším letopočtem. Byla to oblíbená rostlina indiánů, pro které byla zdrojem všech základních živin.

Máslová dýně a její vliv na naše zdraví

Dýně máslová, stejně jako ostatní typy dýní, které se využívají pro vaření či pečení, náleží mezi nízkokalorické a lehce stravitelné potraviny. Má vysoký obsah draslíku, železa, sodíku, zinku i selenu, a také vitaminů A, B, C, E a K. Dužina je také bohatá na nenasycené mastné kyseliny. Pravidelná konzumace dýně působí kladně na funkci slinivky a ledvin, předchází vzniku infarktu i mrtvice, klidní nervy, zvyšuje imunitu a posiluje srdce.

Jak skladovat máslovou dýni

Máslová dýně má mimořádně pevnou slupku, kterou je při zpracování máslové dýně v kuchyni nejprve nutné oloupat. Ta je opatřena tenkou voskovou vrstvičkou, která zabraňuje vysychání plodu a zajišťuje tak mimořádně dlouhou skladovatelnost máslové dýně, která většinou ve velmi dobré kondici zvládne vydržet až do jara dalšího roku. Máslová dýně se skladuje na suchém místě při teplotě asi 10-12 °C.

Recept na pikantní kostky z máslové dýně

Dýni máslové, podobně jako například kořenové zelenině, úprava pečením velmi svědčí, protože se tak krásně zvýrazní její chuť, zvlášť když ji doplníte pikantním kořením. Pečené dýňové kostky připravte jako skvělou pochoutku k červenému vínu.

Co budete potřebovat na pikantní kostky

  • máslovou dýni
  • mrkev
  • petržel
  • olej
  • sůl
  • koření na pečenou zeleninu
  • pepř

Na česnekový dip budete potřebovat

Jak budete postupovat při přípravě pikantních kostek

  1. Máslovou dýni omyjte, osušte a překrojte v místě, kde se dýně rozšiřuje.
  2. Spodní, zakulacenou část dýně vydlabejte lžící. Odstraňte dužinu se semeny, aby vznikla malá miska, ve které budete později servírovat tvarohový dip.
  3. Zbývající část máslové dýně překrojte podélně na polovinu, oloupejte slupku a z dužiny nakrájejte malé kostičky, o velikosti asi 1x1 cm.
  4. Stejně tak mrkev a petržel oloupejte a nakrájejte na kostky.
  5. Kostky z mrkve a petržele zalijte v míse lžící oleje, posypejte kořením na pečenou zeleninu a opepřete.
  6. Kostky kořenové zeleniny položte na plech, vyložený pečicím papírem a dejte péct do trouby, rozpálené na 180 °C.
  7. Asi po deseti minutách pečení přidejte stejně připravené kostky dýně, vše promíchejte a vložte do trouby na 10 minut dopéct.
  8. Připravte si tvarohový dip. Tvaroh ochuťte solí, česnekem a sladkou paprikou a naplňte do vydlabané dýňové misky.

Zdroj: autorský text s využitím https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/dyne-maslova-jak-pestovat-tykev-muskatova-recept-dynovy-kolac-dynova-polevka

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada