Méně známá zelenina: co je prašpenát, který měly v oblibě naše babičky

Za prapodivným názvem prašpenát se skrývá merlík všedobr (Chenopodium bonus-henricus), který se v dobách našich babiček a prababiček běžně pěstoval jako listová zelenina, která byla předchůdcem našeho špenátu. Dnes, pokud ho najdeme na záhoně společně s jeho příbuzným merlíkem bílým, oba raději ihned odstraníme jako nežádoucí plevel. Ale tento druh zkuste vzít na milost, stojí totiž za pokus.

Samosběr levandule 2024: Vydejte se za okouzlující vůní květů levandule a dopřejte si relaxační lázeň

www.nkz.cz

Co obsahuje merlík 

Merlík všedobr, který dorůstá do výšky 50 cm, obsahuje velké množství vitamínu C a betakarotenu, který chrání před šeroslepostí. Je výborný také pro naše klouby, které zásobí vápníkem a pro naši krev, protože obsahuje velké množství železa. Uplatnění tedy nalezl nejen v kuchyni, kde se používá jako špenát nebo do salátů, ale i jako léčivka.

Jak upravit zahradu pro pejsky: dodržte 6 základních pravidel a váš čtyřnohý miláček vám bude vděčný

www.nkz.cz

Jak merlík používat

Chcete-li merlík všedobr použít do salátu, jsou nejvhodnější jsou mladé, jarní lístky. Mladé výhonky se konzumují a zpracovávají podobně jako chřest. Čím starší listy jsou, tím mají více nežádoucích látek, a proto je starší listy vhodné povařit a zpracovat jako špenát, kdy se tepelnou úpravou škodlivé látky zničí. Často se tento planý špenát, jak se mu také často říká, používá do nádivek, polévek nebo do slaných koláčů. Zpracovat lze dokonce i květenství merlíku, které stačí podusit a použít podobně jako brokolici.

Jak na škůdce květáku i kedluben: jakmile je v porostu poprvé zahlédnete, nemějte s nimi slitování

www.nkz.cz

Jak merlík pěstovat

Merlík je jednoletá rostlina a můžete ji pěstovat ze semínek. Semena dnes běžně koupíte ve specializovaných obchodech na internetu. Semínka vysejete na jaře, nejlépe během dubna přímo na záhon a jelikož není náročný na půdu, můžete na slunce, do polostínu i stínu. Merlík se dokáže rychle rozšířit samovýsevem, takže si dejte pozor, ať vám nezamoří celou zahradu a z míst, kde ho nechcete, ho bez milosti zlikvidujte.

Bez chebdí a bez černý: pozor na záměnu, ať neskončíte na pohotovosti

www.nkz.cz

Kde roste merlík všedobr

Nechcete-li zbytečně riskovat zamoření zahrady merlíkem, můžete si ho donést i z přírody. Vždy merlík ale sklízejte někde, kde jsou dodrženy hygienické podmínky, nikdy ne na rumišti, skládce, u silnice atd.  a sklízejte jen v případě, že jste si skutečně jisti, že se jedná o tento druh merlíku.

Jak se zbavit mšic: účinné domácí postřiky proti mšicím, které zároveň rostliny vyživí a posílí

www.nkz.cz

Co merlík léčí

Ty správné baby kořenářky a lidoví léčitelé nedají na merlík dopustit, kromě toho, že léčí různé neduhy, se může použít na drobná poranění a ranky, kdy urychluje jejich hojení.

 

Jak a kdy se vyplatí založit trávník pokládkou koberce: vyzkoušet můžete i sendvičový způsob

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada