Za mrcasatou mrkev může půda i škůdce: dodržte pár zásad a budete mít mrkvičku jako z katalogu. Na zimu ji správně uskladněte

U mrkve existuje celá řada odrůd, které se od sebe odlišují nejen konečnou velikostí, ale také barvou, takže není vůbec nic zvláštního, pěstovat kromě klasické oranžové mrkev také v barvě žluté, bílé a fialové.

Milovníci pistácií mohou subtropickou dřevinu pěstovat i v našich podmínkách. Dočkají se i chutných plodů?

www.nkz.cz

Pěstování mrkve ve smíšené kultuře

O nesporných výhodách smíšených kultur jsme si již říkali několikrát. A právě u mrkve se vyplatí pěstovat je ve společnosti jiných druhů zeleniny, které ji zároveň chrání proti běžným chorobám a škůdcům. Pěstování mrkve v blízkosti cibule ji tak ochrání proti častému škůdci mrkve jako je pochmurnatka mrkvová, a to díky tomu, že cibule vylučuje své typické aroma, které škůdce odláká.

Pěstujte zeleninu vedle sebe a dočkáte se obří úrody slaďoučké mrkve stejně, jako kdysi naše babičky

www.nkz.cz

Co způsobuje mrcasatou mrkev

Už se vám stalo, že jste vytáhli mrkev s nohama? Pokud je totiž kořen mrkve různě pokroucený či dokonce rozdvojený, říkáme takovým mrkvím, že jsou mrcasaté. A proč se takový kořen vyvine? Příčiny mohou být hned dvě. Tou první je půda, která je v případě mrcasatých mrkví příliš utužená nebo kamenitá. Druhou příčinou pak mohou být v půdě žijící nematoda neboli háďátka. Naštěstí ale proti oběma příčinám je možno preventivně zasáhnout a díky tomu sklízet krásnou zdravou mrkev. Ta by měla v ideálním případě mít dlouhý a štíhlý kořen.

Proč a jak sít na podzim mrkev a petržel

www.nkz.cz

Jak lze mrkev proti mrcasatosti ochránit

Co se týče přípravy půdy před výsevem osiva mrkve, je třeba záhon hluboce zpracovat a prokypřit, v případě těžké nepropustné půdy přidejte křemičitý písek. Do půdy také zapracujeme dobře uleželý kompost. Háďátka jsou horší problém, jakmile totiž v půdě jsou, není moc věcí, které s nimi lze dělat. Ale preventivně se doporučuje nejen pěstovat mezi mrkví cibulovou zeleninu, která svým aroma tyto škůdce odpudí, ale také některé druhy háďátek lze vypudit výsevem afrikánů, konkrétně nízký druh afrikán rozkladitý (Tagetes patula). Afrikány vysejte na záhon zamořený háďátky a nechte ho tu klidně po celou sezónu.

Nejkrásnější třapatkovky: vysaďte si 4 nádherné druhy již nyní

www.nkz.cz

Uskladnění mrkve na zimu: v nižších lokalitách to neřešte vůbec

Jestliže máte úrodu mrkve tak vysokou, že ji nestíháte ani zpracovávat, tak ji správně zazimujte a zajistíte si tak sladkou mrkev i přes zimu. Máte-li zahradu v lokalitách s mírným počasím, není nutno mrkev vyrývat, zde postačí, pokud záhon i s mrkví na zimu zakryjete vysokou vrstvou nastýlky ze slámy, která kořenům poskytne dostatečnou ochranu před ledem i sněhem. V případě, že očekáváte silnější a déletrvající mrazy, odstřihněte nať těsně nad kořenem, kartáčem nebo rukou odstraňte zbytky zeminy a uložte mrkev do bedny. To se dělá tak, že dáte jednotlivé mrkve naležato vedle sebe a do mezery mezi nimi a na jednotlivé vrstvy nad sebou vždy nasypete vrstvu hrubého, mírně vlhkého písku, a to zhruba ve výšce prstu. Ve sklepě nebo v kůlně zůstane kořenová zelenina svěží při teplotách okolo 5 °C zhruba 2-3 měsíce.

Mrkev milují i opylovači..

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada