Dodržte zásadní pravidla přikrmování ptáků. Špatné načasovaní jim může ublížit

Kdy začít sypat do krmítka pro ptáky

Občas tápeme, od kdy ptákům podstrojovat. Jedni říkají, že do krmítka začínáme sypat až ve chvíli, kdy mrzne a ptáci si tak nemohou sami najít žádnou potravu. Ti druzí jim pro jistotu do krmítka sypou po celý rok, a to i ve chvíli, kdy je na zahradě dostatek potravy a žádné přikrmování není potřeba. Takže, kdy je ten správný čas s doplňováním krmítka začít? Klidně nyní, v říjnu. Odborníci tvrdí, že je důležité, aby se ptáci naučili, kde mohou v zimě hledat potravu a pomoc, až ji budou opravdu potřebovat.

Při přikrmování ptáků dodržujte tato pravidla

1. Do krmítka patří pouze správná potrava

Ačkoliv v dobré víře často plníme krmítka dle nás vhodnou potravou pro ptactvo, úhyn opeřenců mluví jasně. Chcete-li ptákům opravdu pomoci přečkat zimu, musíte jim dopřát pouze plody, semena a jádra, což je potrava, s níž nikdy neuděláte chybu.

Základem je vždy slunečnice, dále mák, ořechy, plody šípku, jablka, aronie, hrušky nebo konopná či sezamová semínka. Vhodný je také lůj, který obohatíme třeba nastrouhanou mrkví. Jakmile se ale začne ovoce kazit, vždy jej včas odstraňte.

2. Nikdy ptákům nesypte pečivo

Do krmítka patří jen neupravená potrava a je jedno zda je čerstvá, nebo sušená. Nikdy ptákům nedáváme nic soleného, praženého či jinak kořeněného. Nepatří sem žádné zbytky pečiva, což platí i o vodním ptactvu, protože pečivo ptákům způsobuje zažívací potíže.

3. Nezapomínejte na vodu

Poblíž krmítka by měli mít ptáci také nějaké napajedlo, postačí mělká miska s vodou, protože i v zimě mají žízeň. Pokud nemrzne, ptáci se nejen rádi napijí, ale také se vykoupou, jelikož si svoje peří musí udržovat čisté po celý rok. Vodu nezapomeňte pravidelně měnit.

4. Krmítko vyžaduje úklid

Kvůli tomu, že se na krmítku střídá poměrně velké množství ptáků, je třeba jej udržovat v čistotě. Jen tak se totiž nebudou šířit různé nemoci. Krmítko tedy alespoň jednou za týden až dva omyjte octovou vodou a opláchněte horkou vodou. Problémem bývají dřevěná krmítka, která se hůře čistí. V takovém případě je lepší do dřevěného krmítka vkládat umělohmotnou misku, kterou budete pravidelně čistit.

5. Nemáte náhodou kočku?

Chcete-li ptačí strávníky ochránit, myslete na to při umísťování krmítka. Jde o to, aby se k ptákům nedostala kočka, a to nejen vaše, ale třeba i od souseda. Krmítko proto musí být co nejdále od kmene a minimálně ve výšce 150 cm. Máte-li krmítko na noze, je dobré na ni umístit plechový návlek, po kterém kočka nevyšplhá. Jako ochranu lze také použít různé ostnaté kovové límce, které se obtočí nejen kolem sloupku, ale třeba i kolem celého kmene.

Novinkou jsou nyní samonásypná krmítka, která pomocí zipů a pásků umístíte na zábradlí nebo okapovou rouru. Do takových míst se kočka nedostane. Pozor si dejte také v případě, že krmítko vyrobíte z PET lahve, takové výrobky totiž mívají ostré okraje a ptáci se o ně snadno zraní.

6. Uklízíme i okolí krmítka

Někteří ptáci, především pak kosi a vrabci, rádi vyhazují potravu z krmítek, a tak ji pak jiní ptáci sbírají po zemi. Zde je ale větší riziko, že se potrava rychleji zkazí a hrozí nebezpečí otravy. Prevencí je dostatečně vysoká ohrádka v krmítku, která potravu udrží na místě.

Existuje navíc celá řada ptáků, co dává přednost právě sběru potravy na zemi. Pro ně je potřeba umístit krmítko níž, ale musíte ho více chránit před kočkami.

7. Velikost krmítka je důležitá

Krmítko musí být dostatečně velké, aby se v něm naráz nakrmilo více ptáků. To samé platí i o samonásypných typech, které mohou obsloužit až 10 ptáků naráz.

8. Krmítko doplňujte pravidelně

Nikdy by se nemělo stát, že bude krmítko prázdné, a to z toho důvodu, že ptáci, kteří se naučili k němu létat, by už nemuseli včas najít jiný zdroj potravy a kvůli poklesu energie by mohli v případě hodně mrazivé noci uhynout. Máte-li krmítko na chatě, kam nejezdíte přes zimu tak často, pořiďte sem samonásypné krmítko, které se bude doplňovat automaticky samo.

9. Nepoužívejte nebezpečné síťky

Určitě jste zaznamenali, především na sociálních sítích, smutné fotografie uhynulých ptáčků, kteří se zamotali do síťky, v níž se prodávají lojové koule. Tyto síťky bývají nebezpečné ve chvíli, kdy pták vyzobe její obsah, síťka se tak uvolní a uvězní nožičku opeřence. Případně je síťka větrem odnesena, a tím se stává také nebezpečnou. Pokud chcete ptákům dopřát lojové koule, používejte raději speciální kovové konstrukce, kam lze naskládat několik koulí najednou a nehrozí žádné nebezpečí.

10. Přilepšete i ostatním ptákům v okolí

Patříte-li k opravdovým milovníkům ptactva, nezapomínejte ani na jiné druhy, zejména labutě a divoké kachny, které v zimě také uvítají nějakou tu potravu. Rozhodně jim však nedávejte žádné staré pečivo. Ubližujete jim tak stejně, jako by tomu bylo u ptáčků na zahradě.

V chovatelských potřebách lze zakoupit speciální granule, které jsou určeny právě pro přikrmování vodního ptactva a které často chutná i rybám, takže uvidíte i nějakého toho kapříka, jak se natahuje po rozmočené granuli.

Používejte samonásypná krmítka

V současné době začínají samonásypná krmítka převládat, protože mají řadu výhod. Lépe se čistí, potravu dokonale chrání a neumožňují ptákům, aby se po krmítku volně procházely, a tím ho znečišťovali trusem, který může být pro další ptáky zdrojem nákazy.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.