Jak vypěstovat zdravou zelenou nať a kterým způsobem ji využít?
I během zimních měsíců můžete mít doma čerstvou nať plnou vitamínů, a to přímo za oknem v kuchyni. Stačí vám k tomu běžné odřezky zeleniny, které obvykle končí v koši, trocha substrátu a světlé místo na parapetu. Dokonce už za pár dnů si budete moci dopřát domácí úrodu, která vám zajistí přísun čerstvých vitamínů po celý rok.
U pěstování natě začněte cibulí
Cibuli můžete vysadit do menšího květináčku s čerstvým substrátem, ale lze ji pěstovat i jen ve sklenici s vodou. Nejlepší bude zavařovací sklenička, jejíž hrdlo má menší průměr, než je šířka cibule. Skleničku naplňte vodou a posaďte na ni cibuli tak, aby se špička cibule dotýkala vody. Cibule rychle pustí první kořínky a vyžene i první zelenou nať.
Vysaďte kořenovou zeleninu
Pokračujte s celerem, ať už řapíkatým nebo bulvovým. Při vaření odřízněte horní část bulvy asi 5 cm od vrcholu a položte ji na misku s trochou vody. Po několika dnech začnou z řezu vyrůstat nové listy. Jakmile se objeví kořínky, přesaďte rostlinku do květináče s kvalitním substrátem.
Mrkev a petržel nabízejí podobnou možnost. Na to, že hodláte kořenovou zeleninu využít na další pěstování, musíte však myslet už při nákupu. Dokonale očištěná mrkev prodávaná v zataveném sáčku vám doma nevyroste. Vybírejte mrkev i petržel prodávané jednotlivě, tedy na váhu. Z jejich vrchních částí se zárodky natě (opět asi 5 cm) vyroste za několik týdnů bohatá listová zelenina. Nať je často dokonce výživnější než samotný kořen.
Velmi chutnou a zdravou nať získáte i z menší bulvičky červené řepy, kterou můžete vysadit celou do květináče nebo použijte jen horní část z větší bulvy a zbytek si nechte na vaření.
Pěstujte i čerstvý pórek
Podobně můžete postupovat s pórkem. Ponechte si spodní část pórku i s kořínky (asi 5 cm) a zasaďte ji přímo do zeminy. Brzy začne vyrůstat nová nať, kterou neustále zastřihávejte a používejte do polévek a salátů.
Praktické tipy pro úspěšné pěstování
- Pro kořenovou zeleninu, pórek a cibulipoužívejte substrát pro zeleninu, ale klidně i jenom vlhký písek.
- Zajistěte pro svou domácí zeleninovou zahrádku dostatek světla (ideálně jižní nebo východní okno).
- Udržujte přiměřenou vlhkost, rostlinky pěstované v substrátu nepřelévejte.
- Teplota v místnosti by měla být mezi 18 až 22 °C.
Péče o vaši mini zahrádku
Rostlinky pravidelně zalévejte, ale pozor na přemokření. Substrát by měl být stále mírně vlhký, nikoliv mokrý. V zimním období topení vysušuje vzduch, proto je vhodné rostliny občas rosit. Při sklizni vždy odstřihávejte jen vnější listy a nechte střed rostliny růst dál. Tak zajistíte kontinuální úrodu po delší dobu. Zelené natě přitom použijete do polévek, pomazánek, salátů nebo jako zdravou ozdobu pokrmů.
Výhody domácího pěstování
- čerstvé vitamíny po celý rok
- nulové náklady na semena či sazenice
- minimální nároky na prostor
- redukce kuchyňského odpadu
- dekorativní prvek v kuchyni
Pěstování zeleniny z odřezků je skvělý způsob, jak zajistit čerstvé vitamíny v zimě a současně snížit množství odpadu. Navíc pohled na rostoucí zeleninu za oknem dokáže zpříjemnit každý zimní den. Začněte třeba už dnes. Při přípravě večeře si schovejte odřezky a dejte jim šanci na druhý život.
Zdroj: autorský článek