Co jsou ve skutečnosti arašídy, kešu a piniové oříšky? Ořechy ne
Z botanického hlediska jsou ořechy tvrdé, suché a nepukavé plody, které obsahují jedno semeno. Tuto definici splňují vlašské ořechy, pekanové i makadamové ořechy, kokosy a překvapivě i jedlé kaštany. Pak jsou tu však arašídy, piniové oříšky nebo kešu ořechy, které se jako ořechy jen označují, ale ve skutečnosti s nimi nemají nic společného. Snad jen to, že si je většinou rádi vychutnáváme jako křupavou pochoutku.
Arašídy: Luštěnina skrytá pod zemí
Arašídy jsou ve skutečnosti luštěnina, která roste pod zemí. Na první pohled připomíná hrách nebo fazole, ale po usušení a upražení se mění v oblíbenou pochoutku. Rostlina podzemnice olejná (Arachis hypogaea) dorůstá do výšky maximálně 50 cm a vykvétá drobnými žlutými květy. Po opylení se výhony rostliny zanořují do země, kde se z opylených květů vyvíjejí lusky, ve kterých se ukrývají 1 až 3 semena.
Pěstování arašídů je velmi specifický a zajímavý proces. Rostliny potřebují teplé a vlhké klima, proto se pěstují především v teplých oblastech Latinské Ameriky, Afriky a Asie. Hlavními producenty jsou USA, Čína, Indie a Argentina. Sklizeň probíhá ručně nebo pomocí speciálních strojů, které opatrně vytahují celé rostliny z půdy.
Kešu: Tajemství ukryté pod divokým ovocem
Kešu je ještě zajímavější falešný oříšek. Tento „ořech" roste na stálezeleném stromě s názvem ledvinovník západní (Anacardium occidentale) v tropických oblastech Brazílie, Indie a Vietnamu. Každý kešu „oříšek“ má charakteristický tvar připomínající ledvinu a visí pod takzvaným kešu jablkem, červeným nebo žlutým ovocem, které je samo o sobě také jedlé.
Samotné kešu semeno je chráněno tvrdou slupkou obsahující jedovatý olej (kardol), který dráždí pokožku a způsobuje puchýře. Slupka proto musí být z oříšku opatrně odstraněna. Proces zpracování je tedy velmi náročný a vyžaduje speciální ochranné pomůcky. Zajímavostí je, že kešu jablko je v místě původu oblíbeným ovocem, ze kterého se připravují džemy i kompoty a má osvěžující chuť.
Piniové oříšky: Poklad schovaný v šiškách
Piniové oříšky jsou další chutné ořechy neořechy. Nepocházejí z ořešáku, ale z různých druhů borovic (Pinia), především středomořských. Tato malá a krémově zbarvená semínka kapkovitého tvaru bývají ukryta uvnitř šišek.
Sběr piniových oříšků je mimořádně náročný, šišky se musí ručně otevřít a opatrně vybrat. Největšími producenty jsou Čína, Rusko a středomořské země, především Itálie a Španělsko. Jeden strom může vyprodukovat až 50 kg šišek ročně, ale proces sběru je zdlouhavý a vyžaduje velké množství manuální práce.
Nutriční hodnota a využití
Co především tyto „falešné ořechy" spojuje, je jejich mimořádná chuť a nutriční hodnota. Obsahují zdravé tuky, bílkoviny, vitamíny a minerály. Jsou oblíbené v gastronomii, výborně se hodí do salátů, těstovin, na pečení i jako samostatná pochoutka. Ačkoli to nejsou tradiční ořechy, arašídy, kešu a piniové oříšky si své místo mezi nimi bezpochyby zaslouží.
Zdroj: living.iprima.cz; jimejinak.cz