Jak na minimální údržbu zahrady: jednoduché fígle, u kterých se nemusíte namáhat a ušetřený čas věnujte raději sami sobě

Pokud patříte mezi ty, kteří nechtějí trávit každý víkend s ohnutým hřbetem nad zapleveleným záhonem a rádi byste si svoji zahradu také trochu užili, vězte, že je to možné. Stačí jen trochu slevit ze svých původních požadavků. Naučit se vysazovat správné rostliny, ubrat travnaté plochy nebo třeba mulčovat záhony a naučit se konečně využívat půdopokryvné rostliny, v tom stále zahrádkáři pokulhávají. Chcete-li svůj volný čas věnovat i jiným činnostem než péči o zahradu, zkuste naše fígle, které by vám mohly pomoci.

Jak množit hortenzie: jednoduchý trik pomůže

www.nkz.cz

1. Zapomeňte na tvarované dřeviny a živé ploty

Jestliže máte na zahradě tvarované dřeviny, stříhané živé ploty a skalku, tak jste sami proti sobě. Tyto prvky totiž vyžadují pravidelnou údržbu. Stejně náročné na váš čas bude také trvalkový záhon tvořený z náročných trvalek, které jsou ale náchylné na zimu, takže u nich musíte řešit zazimování. Jaké je tedy řešení? Vysazujte volně rostoucí živé ploty, které se řežou jednou za čas, místo tvarovaného buxusu vysaďte nějaké zajímavé solitéry, které nebude třeba nějak tvarovat. Místo náročných trvalek zvolte běžné druhy, které se sami vysemeňují a díky tomu dají vzniknout přirozenému společenstvu rostlin.

Co dělat, když černají špičky rajčat? Existuje jednoduché řešení

www.nkz.cz

2. Zvolte vhodné rostliny: osazovací plán je dobrou volbou

Vzhledem k tomu, že sortiment rostlin je v současné době velmi bohatý a rozmanitý, můžeme zvolit vhodné rostliny do všech koutů zahrad. Vyberte si takové rostliny, které dobře prosperují třeba sousedům nebo rostou někde v okolí. Není třeba vysazovat žádné zvláštní kultivary, větší parádu často uděláme se zcela běžnými druhy. Všímejte si také, jaké problémy řeší sousedé okolo vás, například, zda nebojují se zasycháním jehličnanů, chorobami a škůdci ovocných i okrasných dřevin, protože stejné problémy budete dříve nebo později řešit i vy.

Jak sklízet a sušit česnek? S jednoduchou vychytávkou si usnadníte práci a čas

www.nkz.cz

Osazujete-li úplně novou zahradu a nejste-li odborník, bude nejlepší, pokud si od zahradního architekta nebo zkušeného zahradníka necháte vytvořit osazovací plán. Právě odborník vám vybere rostliny, které se přesně hodí do vaší zahrady, a to na základě klimatických a půdních podmínek. Jestliže se do výběru rostlin pustíte sami a nerozumíte jim, často utratíte mnohem více peněz, protože mnoho rostlin vám na zahradě neporoste, uhyne a vy budete kupovat další a další nevhodné druhy.

Obaleč je obávaný škůdce nejen švestek: 3 metody, jak na obaleče vyzrát

www.nkz.cz

3. Zredukujte travnatou plochu

Krásný trávníček je snem asi každého pěstitele. Ale abyste se mohli pyšnit opravdu zdravým, zeleným kobercem, musíte tomu věnovat nejenom dostatek péče, ale také financí, protože trávník je největší žrout času a peněz. První rada je, zredukujte travnaté plochy, ne vždy je totiž potřeba tak velká zatravněná plocha. Trávník si nechte jen tam, kde ho využijete, například u terasy, u bazénu, u nějakého sezení, na zbytek plochy vysaďte suchomilné rostliny a vytvořte štěrkový záhon. Abyste si usnadnili život, nechte v trávníku nějakou tu sedmikrásku, pampelišku nebo jetel, však i s nimi se po něm bude dobře chodit.

Jak pěstovat a k čemu se hodí kozí brada? Tuto luční bylinu využijete i v kuchyni

www.nkz.cz

4. Mulčování ušetří nejen vláhu

Ať již k mulčování záhonu budete používat mulčovací kůru, štěrk, slámu nebo posekanou trávu, vždy je výsledek takový, že díky mulči ušetříte vláhu a zároveň zamezíte růstu plevele. Díky tomu nebudete muset tolik zalévat ani plet. Aby ale mulč takovou funkci plnil, je třeba jeho výška minimálně 5 cm.

Proč trubač nekvete? pozor si dejte na nákup rostlin i na jejich řez

www.nkz.cz

5. Pro koupel zvolte spíše klasický bazén

Může-li si člověk zvolit mezi koupelí v bazénu a koupelí v přírodním jezírku, většinou vyhrává jezírko, samozřejmě. I nám se přírodní jezírka líbí více než klasické bazény, které leckdy nezapadají do celkové kompozice zahrady, ale chceme-li si ušetřit námahu s údržbou vodní plochy, volíme bazén. Udržet totiž čistou vodu v přírodním jezírku je velmi náročné a spolkne vám to moře času a peněz, kdežto klasický bazén se čistí chemicky, což je samozřejmě rychlejší. Abyste ho nemuseli čistit každou chvíli, vybavte ho také zastřešením, díky kterému nebude voda znečišťována spadaným listím či jinými nečistotami.

Jak se pěstuje dýně hokaido: 3 tipy od zkušených pěstitelů na bohatou úrodu.

www.nkz.cz

6. Zachycujte dešťovou vodu

To, že dešťová voda má na zahradě cenu zlata vám na našich stránkách připomínáme neustále. Je to důležité obzvláště v současné době, kdy bývají velká vedra a dlouhotrvající sucha.

Co dělat, když muškáty nekvetou: 3 triky, jak mít rozkvetlé truhlíky po celé léto

www.nkz.cz

7. Naučte se naplno využívat půdopokryvné rostliny

Ačkoliv vám na našich stránkách pravidelně různé půdopokryvné rostliny představujeme, stále ještě nemají v našich zahradách své pevné místo. Naučte se tedy využívat jejich funkci co nejvíce a ušetříte peníze i čas. Půdopokryvné rostliny se vysazují do míst, kde například neroste trávník, ale chcete zde zelenou plochu. Dále své uplatnění nachází mezi rostlinami v záhoně, na svazích a pod stromy a keři. Jejich funkcí je nejen to, že stejně jako mulč šetří půdní vláhu a brání růstu plevele, ale také zabraňují erozi půdy, což se hodí především na svazích. Mnohé druhy půdopokryvných rostlin bývají velmi dekorativní, a to jak svými listy, tak i květy. Díky tomu splní i funkci estetickou, která je v místě, kde trávíme svůj volný čas, velmi důležitá.

Kvíz: Zopakujte si učivo přírodopisu ze 7. třídy základní školy. Kolik jste toho už zapomněli?

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada