Zahradní hříchy, kterých se zbytečně dopouštíme na svých zahradách. Jak se jich vyvarovat

Krásná zahrada, na které se cítíme dobře a kde máme možnost zrelaxovat naše tělo po namáhavém dni, je snem asi každého z nás. V době covidu, kdy jsme byli doslova uvězněni ve svých domovech, měla zahrada cenu zlata. A ono to platí i dnes, protože hodně lidí konečně pochopilo, že pobyt i práce na zahradě může být vlastně relax a vhodnou potravou pro naši duši.

Vyvarujte se některých zahradnických hříchů, které funkčnost zahrady narušují

1. Zahrada postrádá koncept

Stejně, jako jste postupovali při stavbě domu, musíte postupovat i při zakládání zahrady. I zahrada je totiž stavba, jen místo cihel používáme ke stavbě živé rostliny. Takže chce to mít jasný plán, představu. I když budete zahradu realizovat po částech, vždy postupujte podle předem vymyšleného návrhu. Díky tomu nebudete zbytečně utrácet za nevhodné rostliny či prvky, které ve finále ani nevyužijete.

2. Nevhodně zvolené rostliny

Největší kámen úrazu bývají špatně zvolené rostliny. Základem zahrady v našich končinách by měly být trvalky, ovocné stromy. Nenechte se zlákat často až okatě rozkvetlými rostlinami, které bývají v některých hobbymarketech. Je to jen past na vaši peněženku. Zahradnictví často nabízejí nevhodné druhy do našich zahrad, které navíc bývají přehnojené, aby dobře vypadaly. Nakupujte si raději menší rostliny, které se ve vaší zahradě mnohem lépe aklimatizují než ty, které jsou již dávno v květu či mají dokonce plody. Počkejte si na to, stejně, jako musíte vychovat dítě, musíte si vypěstovat i rostliny.

3. Použití přírodě cizích materiálů

Chcete-li se co nejvíce přírodě přiblížit, používejte materiály, které jí jsou blízké. Takže k mulčování záhonů zcela jistě nepoužívejte pytlované barevné mulčovací kůry, které nejen, že na zahradě působí jako rušivý prvek, ale navíc bývají napuštěny chemickou látkou, která zbarvení způsobuje. Pro zahrady je tedy přirozená například dřevěná štěpka, kterou za dobrý peníz zakoupíte na nějaké pile, či obyčejná mulčovací kůra.

4. Přísně tvarované dřeviny

V české zahradě bychom měli vysazovat jen druhy, které sem patří, bohužel ale v rodinných zahradách jsou k vidění dřeviny cizokrajné, exotické, různě tvarované dřeviny, místo toho, aby se vysazovaly stromy v přirozeném tvaru, domácí keře či vícekmeny. Taková zahrada působí mnohem přirozeněji, než pokud máte keře ve tvaru koule, kužele nebo ještě hůř, ve tvaru nějakého zvířete.

5. Přemíra barev

Velkým hříchem je také to, nakupovat v zahradnictví dle toho, co tam zrovna kvete a míchat více barev naráz. Pokud to totiž na zahradě s barvami přeženete, nebude se vám na zahradu koukat dobře, protože přemíra barev působí rušivě. Místo toho si vytvořte plán výsadby, s konkrétními druhy rostlin, které pokvetou postupně během roku. Nikdy nezapomeňte na rostliny s čistě zelenou barvou listů. Díky vhodné barevné kombinaci docílíte harmonické zahrady.

6. Trávník a živý plot z tújí

Pokud uvažujete tak, že si vysadíte živý plot z tújí a vysejete trávník, tak si raději žádnou zahradu nepořizujte a zůstaňte v paneláku. Takový koncept totiž není zahrada, zcela zde chybí stromy a trvalkové patro. V případě trávníku a tújí nemáte žádný důvod na zahradu chodit, nic vás tam neláká. Jestliže si ale vysadíte dostatek trvalek, máte důvod k návštěvě zahrady, protože se budete chtít podívat, co vám to vzadu v rohu kvete či si jen budete chtít přičichnout k právě rozkvetlé růži. A o tom celá zahradní kompozice je.

7. Nevhodně zvolený plot

Oplocení kolem pozemku by mělo být pouze účelové a nikdy by to neměl být ten nejvýraznější prvek. Pamatujte, že i u oplocení platí: méně, je více

8. Přehnaná symbolika

Japanizující a jiné výrazné symbolické prvky do našich zahrad nepatří. Samozřejmě, pokud jste velkým fanouškem třeba zmíněných zahrad, zcela jistě si nějaký ten prvek do zahrady umístíte, nicméně v české, venkovské zahradě mají mít své stabilní místo bohaté květinové záhony, především z trvalek, ovocné stromy a plaňkový plot.

9. Nedostatečné osvětlení

Zahrada by vás měla lákat i ve chvíli, kdy se setmí. Neznamená to, že jakmile zapadne slunce, musíte se jít rychle běžet schovat do bezpečí domu. Naopak, díky vhodně umístěnému osvětlení, budete moci v zahradě trávit i pozdní, vlahé večery. V současných zahradách se ale na osvětlení zahrady zcela zapomíná nebo jsou zvoleny v nehodném designu a barvě.

10. Špatně umístěné vodní prvky

Zahradě nejlépe sluší přírodní jezírko, případně bazén. U bazénu však bývá rušivým prvkem v zahradě jeho kryt. V současných zahradách však bývají k vidění spíše vířivky, které do našich zahrad také úplně nepatří.

Ve své zahradě se musíte cítit dobře. Můžete ji sice mít navrženou od věhlasného architekta, ale ani tak nebudete mít záruku toho, že splní vaše očekávání. Začněte tedy tím, že si vytvoříte plán, co a kam vysadíte a až potom se vypravíte do zahradnictví na nákup rostlin. Ušetříte si tak čas, peníze i nervy.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada