Pokud budete mít to štěstí a najdete v lese kotrč kadeřavý, určitě vám bude okamžitě jasné, s kým máte tu čest. Má keříčkovitý vzhled a na první pohled připomíná mořskou houbu. Nemůžete si ho nikdy splést, nanejvýš jej zaměníte za další kotrče, tedy kotrč Němcův nebo kotrč štěrbákový, také jedlé druhy, které jsou však ještě mnohem vzácnější a patří mezi ohrožené houby. Sbírat se tedy nesmí. Není však nijak složité, kotrče od sebe rozeznat. Kotrč kadeřavý roste na borovici, kotrč Němcův na smrku a kotrč štěrbákový na dubu nebo buku. Důležité je, že všechny kotrče, které v našich lesích můžete najít, náleží mezi jedlé. Oba druhy chráněných kotrčů mají konce větviček klínovitě se rozšiřující, nikoliv kadeřavé, jako častěji se vyskytující kotrč kadeřavý.
Kotrč kadeřavý (Sparassis crispa)
Střapáč, beranice, beraní kule, diviš, třapáč nebo vořešník. Krajové názvy, které pod sebou skrývají chuťově skvělou houbu, kotrč kadeřavý. Na borovicích roste téměř po celém světě, najdete jej v Evropě, Africe, Asii nebo v Severní Americe.
Kdy roste kotrč kadeřavý
V našich borových lesích se vyskytuje od druhé poloviny července až do konce října, ale zdaleka se nejedná o běžnou houbu, kterou potkáte na každém kroku. Naopak, pokud kotrč objevíte, můžete se považovat za dítě štěstěny. A to o to více, že se na objevené místo můžete opakovaně vracet. Pokud někde kotrč začne růst, vyrůstá na stejném místě po několik let.
Jak poznáte kotrč kadeřavý
Kotrč kadeřavý na první pohled připomíná květák. Je veliký asi 10-30 cm v průměru, ojediněle lze najít i větší kusy, některé pak váží i několik kilogramů. V mládí je plodnice kotrče kadeřavého světle krémová, později žloutne až hnědne. Ke konzumaci se hodí jen velmi mladé kusy.
Léčivé účinky kotrče kadeřavého
Plodnice obsahuje betaglukan, tedy látku s protirakovinnými účinky, ale kotrč také můžete využít na špatně se hojící rány. Má také účinky antibakteriální a působí i na vylepšení kvality pleti.
Co uvařit z kotrče kadeřavého
Kotrč kadeřavý můžete upravovat na různé způsoby, proslulá je dršťková polévka z kotrče, která je možná ještě lepší než pravá dršťkovka. Před tepelnou úpravou je důležitá především důkladná očista kotrče. Mezi jednotlivými větévkami bývá ukryto spadané jehličí, hlína, písek, kousky kůry i hmyz. Proto je dobré kotrč nejprve ponořit do vody a důkladně promáchat i pod tekoucí vodou. Po propláchnutí kotrč důkladně v utěrce vysušte.
Kromě dršťkové polévky můžete uvařit i kotrč ala květákový mozeček nebo ho osmažte v trojobalu jako řízek, přidejte jej do bramboračky nebo do houbové omáčky. Kromě toho můžete kotrč i sušit a přidat do směsi hub na zimní bramboračku.
Dršťková polévka z kotrče
- 1,5 l vody
- 400 g kotrče
- 4 lžíce sádla
- 2 stroužky česneku
- 30 g mouky
- sůl
- mletý pepř
- majoránku
- mletou sladkou papriku
Jak budete postupovat při přípravě polévky
- Kotrč pokrájejte na menší kousky a poduste na jedné lžíci sádla.
- Připravte si hrnec s 1,5 l vody, přidejte sůl a vodu přiveďte k varu.
- Do vody vložte podušený kotrč a česnek, utřený se solí a opepřete.
- Polévku zahustěte jíškou, připravenou ze 2 lžic sádla a mouky.
- Na poslední lžíci sádla zpěníte mletou papriku, přidáte majoránku a vmícháte do polévky.
Zdroj:https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/mlecna-houbovka-drstkova-z-kotrce-houbove-placicky-a-jina-jidla-z-hub.html; https://living.iprima.cz/zahrada/kotrc-je-chutove-skvela-houba-co-z-ni-uvarit-a-jak-nam-muze-zdravotne-pomoct