Devatero kvítí a milostná magie
Svatojánská noc nastává v předvečer svátku svatého Jana Křtitele, tedy 23. června. Na bylinky s největší léčivou silou byste se pak měli vypravit hned večer, o půlnoci nebo klidně až nad ránem, před svítáním. Tou dobou dříve také všude hořely svatojánské ohně a nezadané dívky více než na choroby myslely na vdavky. Proto se vydávaly na devatero druhů bylinek, které jim měly přičarovat milého. Z devatera kvítí pletly věnce, ty pak házely do potoků či řek a čekaly, kam až se věnce dostanou. Doufaly, že věnec najde jejich vyvolený mládenec.
Byla tu však ještě druhá možnost. Kytička, uvitá z devatera kvítí, se vkládala na noc pod polštář. Měla za úkol přičarovat sen, ve kterém se měl zjevit nastávající ženich.
Nevěsty si zase s pomocí svatojánských bylinek chtěly pojistit šťastné manželství s kupou dětí. Proto zašívaly nasbírané byliny do límečku ženichovy košile.
Svatojánský elixír lásky
- 3 listy nebo květy třezalky tečkované
- 3 listy nebo květy mateřídoušky
- 3 listy nebo květy heřmánku
- 3 listy nebo květy sedmikrásky
- 3 listy nebo květy kopretiny
- 3 listy nebo květy jahodníku
- 3 listy nebo květy kontryhelu
- 3 listy nebo květy mařinky
- 3 listy nebo květy routy
Byliny zalijte 900 ml vroucí vody a nechte 9 minut vyluhovat. Nakonec elixír přelijte přes jemné pláténko, aby se zbavil zbytků bylin a můžete vypít. Předtím však ještě nahlas vyslovte jméno vyvoleného.
Devatero kvítí a jeho léčivá síla
Zadané ženy se zase o svatojánské noci vypravovaly na devatero kvítí, které mělo kouzelnou moc léčivou. Je tak jasné, že na devatero kvítí neexistuje přesný návod, jaké rostliny trhat. Každá žena si do kytice přidala přesně tu bylinku, kterou potřebovala. Mezi zázračné svatojánské byliny totiž patří všechny léčivky, které v tuto dobu rostou a především rozkvétají.
Důležité však bylo, aby devatero bylin pocházelo z devíti různých míst. V některých regionech se však tradičně sbíralo pouze sedmero svatojánských bylin ze sedmi různých míst.
Léčivé byliny, ze kterých můžete složit svatojánskou kytici:
- černý bez
- devětsil lékařský
- divizna velkokvětá
- heřmánek pravý
- chrpa luční
- jahodník obecný
- jetel luční
- jitrocel kopinatý
- kontryhel obecný
- lipový květ
- mařinka vonná neboli svízel vonný
- mateřídouška obecná
- pelyněk pravý
- routa vonná
- smolnička obecná
- třezalka tečkovaná
- tužebník jilmový
- vlčí mák
Zdroj: České zvyky a obyčeje, A. Vondrušková (Albatros, 2004); primaliving.cz; prirodadokapsy.cz