Pěstujte květiny, které nevyžadují velkou péči: nenáročné trvalky pro samostatnou zahradu

Pěstujete téměř zapomenuté trvalky, které se dříve vyskytovaly snad v každé zahradě? Zdobily především venkovské zahrady a jejich květy bývaly po celé léto, často až dlouho do podzimu, obletované pestrobarevnými motýly, včelkami všeho druhu i čmeláky. Postupem času je v zahradách nahradily moderní nebo možná spíš módní rostliny, často cizokrajného původu, anglické trávníky a ploty z tújí. Pokud tedy s nostalgií vzpomínáte na rozkvetlou zahradu své prababičky nebo oblíbené tetičky z venkova, pak si ono kouzlo staré venkovské zahrady, která často velmi dobře prosperovala i bez větších zásahů lidské ruky, vytvořte i na svém vlastním pozemku, ať už ve městě nebo na venkově. Všude jim to bude slušet!

Nenáročné trvalky pro romantické záhony

1. Kopretina bílá (Leucanthemum vulgare)

Naprosto nenáročná trvalka pro všechny typy zahrad. Vykvétá po celé léto a přitahuje motýly z širokého okolí. Vyžaduje slunné umístění, běžnou zahradní zeminu a jen občasnou zálivku, protože velmi dobře snáší sucho.

2. Plamenka latnatá (Phlox paniculata)

Výrazná trvalka s vonnými květy v mnoha barvách. Vykvétá v druhé polovině léta a vyžaduje umístění na plném slunci, vlhčí a živnou půdu a ochranu před větrem.

3. Vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata)

Rychle se rozrůstající trvalka s drobnějšími žlutými květy. Naprosto nenáročná na péči a absolutně dlouhověká, vhodná pro vlhká místa. Vyžaduje umístění v polostínu, ale klidně i na slunci, pokud bude mít dostatek vláhy.

4. Bělotrn modrý (Echinops ritro)

Atraktivní trvalka se vzhledem bodláku s kulovitými květy vykvétá v druhé polovině léta. Je atraktivní pro včely i motýly. Vyžaduje umístění na plném slunci a dobře propustnou, klidně i sušší půdu.

5. Ostrožka (Delphinium)

Vysoká trvalka, které to bude slušet například u plotu, protože vyžaduje oporu, aby se při silnějším větru nezlomila. Vykvétá v první polovině léta všemi odstíny modré barvy, šlechtěné kultivary mají květy i bílé nebo růžové, ale tyto rostliny už jsou mnohem choulostivější než původní, modré ostrožky. Vyžadují umístění na slunci, ale klidně i v lehkém stínu a humózní, vlhčí půdu. 

Jak se starat o nenáročné a dlouhověké trvalky

  • Výsadba: Trvalky vysazujte na jaře nebo ještě lépe na podzim, aby měly dostatečně dlouhý čas na zakořenění a připravily se na horké a suché letní období v dalším roce. Vyberte místo s dostatečným množstvím slunce podle potřeb konkrétní rostliny. Před výsadbou půdu důkladně prokypřete a obohaťte kompostem. Dodržujte doporučené rozestupy mezi rostlinami. Obvykle se vysazuje 6-12 rostlin jednoho druhu na metr čtvereční.
  • Zálivka: Po výsadbě rostliny pravidelně zalévejte, dokud se dobře neuchytí. Poté většina nenáročných trvalek vyžaduje zálivku jen v období extrémního sucha.
  • Hnojení: Nenáročné trvalky obvykle nepotřebují časté hnojení. Stačí jednou ročně na jaře přidat do půdy kolem rostlin kompost nebo organické hnojivo. To poskytne rostlinám dostatek živin pro celou sezónu.
  • Mulčování:Mulč pomáhá udržovat vlhkost v půdě, potlačuje růst plevele a chrání kořeny před extrémními teplotami. Především krátce po výsadbě, kdy rostliny nejsou ještě tak velké, aby zakryly okolní půdu, vyklíčí v mezerách mezi nimi velmi rychle například ptačinec, pampelišky nebo náletové traviny. Mulč, například v podobě slabé vrstvy posekané trávy, jejich růstu zamezí.

Zdroj:https://lemondefleuri.wordpress.com/2017/07/17/10-zapomenutych-a-znovuobjevenych-trvalek-pro-romanticka-zakouti/; 1000 dobrých rad zahrádkářům, R. Šrot (nakl. Brázda 2003)