Kopr patří mezi oblíbené byliny a byl používán již ve středověku: jednu věc vám ale nepromine. Hlavně ho nepěstujte blízko aromatické rostliny

Kopr měla v zásobě čarodějnice i baba kořenářka

Latinský název kopru vonného (Anethum graveolens) byl nalezen mezi bylinami používanými egyptskými lékaři již před 5000 lety a zbytky kopru byly nalezeny i v ruinách římských domů v Británii. Ve středověku byl kopr používán jako prostředek proti čárám a kouzlům a nejedna baba kořenářka jej používala pro léčbu různých neduhů, například jako prostředek pro utišení dětí, které trápil černý kašel. Do Severní Ameriky s sebou první kopr přivezli první osadníci a dávali ho žvýkat dětem, aby za dlouhých bohoslužeb neměly hlad.

Bzučící kvíz: Co možná nevíte o včelách? Otestujte své včelařské znalosti v našem kvízu

www.nkz.cz

Co napadá kopr

Díky svému typickému aroma netrpí kopr na choroby a škůdce, naopak je odpuzuje a tím může chránit jiné rostliny. Přece jen se ale najdou dva škůdci, kteří ho dokážou zlikvidovat. Jedná se o mšice, které si lebedí především v hustých porostech kopru a díky jejich velikosti je často nemusíte zpozorovat včas. Jakmile ale jejich přítomnost objevíte, rychle jednejte, postačí voda s jarem či mýdlem nebo klasický insekticid Mospilan. Dalším škůdcem, který nepohrdne na zahradě žádnou rostlinou jsou slimáci, ti dokážou kopr zlikvidovat během jednoho dne, takže okolo kopru nezapomeňte nasypat požerové granule.

Zbavte se molů v bytě jednou provždy: pomůžou vám rostliny, které my milujeme, ale tito škůdci je nesnáší

www.nkz.cz

Nikdy kopr nepěstujte poblíž fenyklu

Ačkoliv je kopr s fenyklem příbuzný, není dobré tyto dvě poměrně aromatické rostliny pěstovat blízko u sebe. Důvod je zřejmý, jakmile totiž kopr vysadíte poblíž fenyklu, tyto dvě rostliny se navzájem zkříží, a smísí se i jejich typické chutě a vůně.

3 nejlepší organická hnojiva pro vaše rostliny: můžete je použít, i když bydlíte v paneláku. Tento hnůj ale nikdy nepoužívejte

www.nkz.cz

Kopr nikdy nepřesazujte

Kopr má dlouhý, kůlový kořen a velmi špatně snáší přesazování. Z tohoto důvodu ho vždy vysejte přímo na stanoviště, a to klidně doprostřed zeleninového záhonu. Má totiž řadu pozitivních vlastností, například urychluje vzcházení mrkve, zelí, okurek, salátu či červené řepy a díky své vůni odpuzuje řadu škůdců.

Vysaďte volně rostoucí živý plot z keřů: těchto 5 vás na jaře potěší nádhernými květy a na podzim chutnými plody

www.nkz.cz

Nechte kopr vykvést a opylovači vás budou milovat

Všeobecně je známo, že vykvetením ztrácí bylinka svoje cenné látky a je tedy lépe ji sklízet vždy před květem. Pokud ale chcete potěšit na své zahradě včely a jiný užitečný hmyz, nechte občas nějakou tu bylinku, kopr nevyjímaje, vykvést. Zrovna květy kopru jsou totiž vyhledávané pestřenkami, které svými krátkými sosáky mohou lépe sát nektar. Pestřenky se vám za takovou dobrotu odmění tím, že vám pomohou v boji proti mšicím. Tyto mouchy podobné vosám totiž kladou vejce do kolonií mšic a mladé larvy se pak mšicemi krmí.

 

Kopr se uplatní na každé zahradě

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada