Pozor na bylinky v nádobách. Některé budete muset brzy zazimovat, aby se dočkaly příštího roku

V současné době je zcela běžné, že i uprostřed města, máte-li byt s balkonem, můžete v nádobách pěstovat různé rostliny. Nejčastěji se jedná o bylinky, které jsme se naučili využívat v kuchyni. Pěstujete-li především ty teplomilné, říkáme středomořské, jako je levandule, rozmarýn nebo vavřín, na zimu je musíte ochránit, jinak zmrznou, přičemž nevratné poškození nastává u těchto teplomilných bylinek i v případě, že je zima mírná.

Jak uchovat bylinky přes zimu?

Bylinky, jako je rozmarýn nebo levandule, nesnesou zimní vlhkost. Nejde o to, že byste je snad přes zimu zalévali, ale hlavně o vodu z deště, sněhové pokrývky i námrazy. Naučte se tedy, jakmile budete cokoliv vysazovat – a nezáleží na tom, zda se jedná o bylinku nebo pokojovou rostlinu – dávat na dno každé nádoby drenáž.

Jako drenáž se přitom používá třeba keramzit, štěrk, kačírek, nějaký jiný kámen, střepy z hliněného květináče. Díky drenáží totiž přebytečná voda odteče od kořenů a ty pak ve vodě nestojí a nezahnívají. Především rozmarýn je na přebytek vody v půdě velmi citlivý a často to bývá ten nejčastější důvod, proč do jara nevydrží.

K zazimování bylinek využijte rohož nebo textilii

Máte-li teplomilné bylinky v nádobě, tou nejlepší variantou, jak je ochránit, je použití kokosové rohože, která je propustná pro vzduch, rostlinu ochrání nejen před mrazem, ale zároveň brání nadbytečnému odpařování vody a vysychání během delších období chladu. U stálezelených rostlin totiž i v zimě dochází k velkým ztrátám vody odpařováním, a pokud není doplňována, rostlina nezmrzne, ale uschne. Stejným způsobem funguje i bílá netkaná textilie, kterou byste měli mít vždy po ruce, na zahradě se totiž hodí vždy, využijete ji třeba k zazimování nově vysázených keřů či rostlin.

Bazalka je největší citlivka

Pěstujete-li v nádobě bazalku, nejoblíbenější bylinku, u té se zazimováním moc neotálejte a jakmile teploty klesají, přeneste ji někam, kde bude teplota mezi 15 až 20 °C. Nejčastěji se tak bazalka umisťuje do vytápěného skleníku nebo do kuchyně na parapet, přičemž ji můžete během zimy ještě sklízet. Jestliže bazalku nestihnete včas před zimou ochránit, kvůli nízkým teplotám její listy zhnědnou až postupně zčernají a bazalka již nikdy neobrazí. Takto zasaženou rostlinu můžete rovnou vyhodit.

Bobkový list má času dost

Pěstujete v nádobě bobkový list neboli vavřín? Pokud ano, právě s vavřínem si příliš velké vrásky se zazimováním dělat nemusíte, protože zvládne teploty až do - 8 °C. Do zimoviště ho přeneste až ve chvíli, kdy budou mrazy klesat dále a dlouhodobě.

Verbena potřebuje střih

Také tak milujete tuto bylinku, která silně voní po citronu? Aloisie citronová nebo také verbena citronová je mnohem aromatičtější, než třeba meduňka a k ochucení vody postačí pár lístků, a to jak čerstvých, tak sušených. Ale, jakmile začnou teploty klesat pod nulu, musíte verbenu zastřihnout zhruba na 20 cm. Takto upravené rostliny pak přemístěte někam, kde nemrzne a kde je méně světla. Pokud by totiž verbena měla i přes zimu hodně světla, začnou jí rašit nové výhony, to by sice nebyla taková katastrofa, ale nejsou pak silné a zdravé, jako když raší ve venkovních podmínkách.

Bylinky přes zimu kontrolujte

Zazimované bylinky musíte během zimy pravidelně kontrolovat, a občas trochu zalít, substrát by neměl úplně vyschnout. Kontrolujte také to, zda nejsou napadeny nějakou houbovou chorobou, pokud na bylinkách objevíte třeba plíseň nebo padlí, rostlinu ošetřete vhodnými fungicidy, ať se choroba nešíří dále.  

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.