Vydatné deště a oteplení nastartují růst hub. Za jak dlouho se můžeme vydat s košíkem do lesa

Po vydatném dešti nastávají pro houbaře zlaté časy a pokud se k vláze přidá i pořádné oteplení, můžeme se těšit na úspěšnou houbařskou sezónu. Září je ideální měsíc pro sběr mnoha druhů hub, od rychle rostoucích václavek až po pomaleji se vyvíjející lišky. Nezapomínejte však, že houbaření není jen o sběru, ale také o respektu k přírodě. Užijte si své houbařské výpravy, ale buďte ohleduplní k lesu.

Za jak dlouho se po dešti vypravit do lesa

Houbařům se většinou doporučuje udržet své houbařské nadšení na uzdě a vyrazit do lesa nejméně 10 dní po vydatném dešti, kdy je největší šance na bohatý úlovek. Je třeba být trpělivý a respektovat přírodní cyklus hub. Čas potřebný k tomu, aby se houby v lesích objevily, závisí nejen na množství srážek, ale také výši nočních i denních teplot. Houbám nejlépe vyhovuje, pokud v nocí nesestoupí teploty pod 10 °C a ty denní nevyšplhají nad 25 °C. Pokud byl déšť dostatečně vydatný, trvající několik dnů, a zároveň po dešti přišlo výrazné oteplení, pak by mělo pro růst hub stačit i 7 dnů.

Důležité je si uvědomit, že nejméně polovinu času, potřebného k růstu, stráví plodnice hub zcela ukrytá pod zemí, a teprve potom vykoukne i nad povrch půdy. Každý druh také roste jinou rychlostí. Nejrychleji se objevují plodnice žampionů a hnojníků, další rychle rostoucí druh je například oblíbená podzimní houba, václavka. Hřiby, křemenáče nebo například lišky si dávají načas a zpravidla se začínají objevovat 7-12 dnů po vydatném dešti.

Druhy hub, na které se v září můžete těšit

V září je houbařská sezóna v plném proudu, ale zdaleka na houby nemusíte chodit jen do lesa. Jako první také často po dešti vyrážejí ze země houby, které rostou mimo les. V parcích, ale i na travnatých hřištích nebo na zahradě můžete objevit špičky, žampiony nebo pýchavky.

Nejběžnější druhy hub rostoucí v září:

  1. hřib smrkový
  2. hřib dubový
  3. kozák březový
  4. křemenáč osikový
  5. liška obecná
  6. bedla vysoká
  7. muchomůrka růžovka (masák)
  8. václavka obecná
  9. holubinka mandlová
  10. ryzec pravý
  11. pýchavka obecná
  12. špička obecná

Zdroj:https://www.ireceptar.cz/hobby/houby-20200626.html; https://exactlyhowlong.com/how-long-after-rain-do-mushrooms-grow-and-why/