Jak připravit bylinky na zimu: naše tipy, abyste nemuseli zjara kupovat nové

Na podzim je třeba také přemýšlet o tom, jak správně naložit s bylinkami, o které jsme se po celé léto starali a které nám v kuchyni udělaly tolik radosti. Nejde pouze o to, jak bylinky správně nasušit, zamrazit či uchovat jiným vhodným způsobem, jde samozřejmě o to, jak bylinky na záhonech ochránit před zimními mrazy, aby se na jaře probraly k životu ve své plné síle.

Jak si nasušit bylinky: 4 způsoby sušení. Udělejte si zásobu na zimu

www.nkz.cz

 

Jak zazimovat byliny - pět našich tipů

Ochrana bylinek na záhonech během zimy závisí na jejich druhu a klimatických podmínkách ve vaší oblasti. Některé bylinky jsou mrazuvzdorné (tymián, šalvěj, máta, levandule, pažitka) a přečkají zimu bez problémů, zatímco jiné potřebují ochranu před chladem. Zde je několik tipů, jak bylinky uchránit před zimním mrazem:

1. Omezte na minimum zálivku

Na konci léta a na podzim již vaše bylinky nevyžadují takovou zálivku. Naopak, abyste je dobře připravili na zimu, zálivku omezte. Příliš mnoho zálivky na podzim může způsobit zahnívaní kořenů.

2. Mulčování

Mulčování je osvědčený způsob, jak chránit kořeny bylinek před promrznutím. Použijte mulč ze slámy, listí, kůry nebo kompostu a rozprostřete ho kolem bylinek ve vrstvě asi 5–10 cm. Mulčování se bez větších problémů osvědčuje pro mrazuvzdorné bylinky jakými jsou tymián, šalvěj, máta nebo levandule.

Kdy se vytahují mečíky ze země? Co nesmíte udělat, abyste je nezničili

www.nkz.cz

 

3. Krytí bylinek

Na zimu můžete bylinky zakrýt netkanou textilií, která je ochrání před prudkými mrazy, ale zároveň propustí světlo a vzduch. Textilie by měla být volná, aby nepoškodila rostliny. Tento způsob ochrany však není příliš praktický. Netkaná textilie bývá v zimě unášena prudkými větry. Vhodnější je pokrývka smrkovými větvičkami.

4. Ochrana citlivých bylin

Některé bylinky jsou skutečně velmi citlivé na nízké a mrazivé teploty. Sem patří rozmarýn, bobkový list nebo citronová tráva. Zde nezbývá nic jiného než rostliny vyrýt (pokud je přes léto nepěstujete v květináčích), přesadit do květináčů a umístit na zimu do chladných a světlých prostor. Nejvhodnější jsou zimní zahrady, nevytápěné skleníky či světlé domovní chodby.

Jak správně zaštipovat rýmovník? Pěstování, rozmnožování a jeho využití

www.nkz.cz

 

5. Jak bylinky v nádobách zalévat

Mrazuvzdorné bylinky mají o náležitou zálivku na záhonech postaráno, ale bylinky, které jste si přenesli do chráněných prostor vašich domů či bytů přiměřenou zálivku potřebují. Zvláště náchylný na nedostatek vláhy je například rozmarýn. Spíše než zimou, zahyne nedostatkem vláhy. Dávejte ovšem pozor na přemokření. Máme zkušenost, že zálivka jednou za tři neděle stačí. Pochopitelně záleží na teplotě, při které bylinky uchováváte.

Náš tip

Alespoň část některých bylinek se vyplatí vyrýt, přesadit do květináčů a na světlém místě v bytě nebo domě o ně pečovat. Příkladem je pažitka, tymián, máta nebo kudrnka petržel. V zimě je v kuchyni oceníte!

 

Zdroje: autorský text

Bylinky by se měly připravit na zimu, abyste zjara nemuseli kupovat nové
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada