Co je třeba udělat po záplavách na zahradě: Velikost škod můžeme do určité míry sami ovlivnit

Prudké letní bouře, průtrže mračen, vytrvalý déšť nebo rychlé tání velkého množství sněhu jsou povětrnostní jevy, se kterými je třeba v dnešní době počítat. Navrhněte si zahradu tak, abyste předešli možným problémům s nadměrnou vodou. Není totiž ohrožena jen vaše zahrada, ale i vaše obydlí.

 

Jak zmírnit možné nebezpečí záplav na své zahradě

 

Dobře založený trávník pomůže vsáknout vodu

Ideální zahrada má co nejvíce ozeleněné plochy, která vodu dokáže vstřebat. Velké travnaté plochy však mohou být po suchém období natolik ztvrdlé, že obtížně vodu vsáknou. Již při zakládání trávníku je dobré do podkladu přidat drenážní vrstvu nejlépe z písku. Provádějte pravidelné provzdušňování trávníku, aby nedocházelo k jeho podmáčení. Na menší plochu stačí rycí vidle. Vpichy můžete trávník prokypřit. Pro větší plochu se používají provzdušňovací válce.

 

Výsadba zeleně patří mezi preventivní opatření před následky záplav

Retence vody se také výrazně zvýší výsadbou stromů, keřů a trvalých rostlin, protože jejich kořeny půdu kypří a provzdušňují. Půda má tak lepší vsakovací vlastnosti. Navíc působí jako přírodní klimatizační systém pro celou zahradu, zlepšuje teplotní a přírodní pohodu.

Dešťové nádrže jsou užitečné

Pokud si do své zahrady nainstalujete dešťové nádrže, část vody do nich zachytíte a uchováte na sušší období. Tím, že nádrže částečně uvolní kapacitu kanalizaci, proudy vody ze zahrady rychleji přes dešťové stoky odtečou. Sice toto opatření vyžaduje větší investici a stavební zásah, jejich využití je však nesporné. Navíc závlaha z dešťových srážek je levná a přívětivá pro rostliny.

 

Terénní úpravy a vsakovací pásy

Vytvořte nahrnutou horninou terénní vlny, aby voda byla nasměrována do míst, kde udělá nejméně škody. Vytvořte si na zahradě tzv. vsakovací pás, který má propustné drenážní podloží. Na povrchu může být nasetý trávník nebo vysazené trvalky. Důležité je však vědět, kudy voda při záplavách protéká. Odhadnout to můžete také podle profilu terénu na své zahradě. Tyto úpravy lze udělat i dodatečně, na již založené a vzrostlé zahradě. Pomohou také vystavěné nízké zídky, které velkou vodu dokáží usměrnit.

Jak ochránit zeleninové záhony

Zvedněte úroveň pěstování rostlin do výšky. To docílíte tím, že budete např. zeleninu pěstovat ve vyvýšených záhonech. Nechte mezi jednotlivými záhony volný prostor, aby záplavová voda mohla volně odtékat, a hlavně aby měla šanci se vsáknout.

 

Co je třeba udělat po záplavách na zahradě

 

Co s rozmáčenou půdou na záhonech

Půdu byste měli po velké vodě vysušit. V zemině udělejte motykou odvodňovací rýhy, aby voda mohla sama odtékat. Rostlin, které zůstaly pevně v půdě ukotvené, není třeba se zbavovat. Vyšším rostlinám pomohou opěry, ke kterým je přivážete a nízkým přitlačte kořenový systém zpět do půdy. Pokud je třeba, dosypejte novou zeminu. Dáte jim tak šanci na přežití. Po několika dnech se vyjeví, které z rostlin dál porostou, a které musíte nahradit.

 

Pozor na velkou vodu z polí nebo okolí

Bahno a znečištěná voda jsou velký problém. Nepodceňte kontaminaci nečistotami nebo dokonce chemickými látkami. V takovém případě je nutné zahradu vyčistit od nánosů bahna a vše důkladně proudem čisté vody umýt. Pokud na záhonech zůstala zelenina, musíte ji nekompromisně vyhodit. Ostatní rostliny a stromy opláchněte a očistěte. Při této činnosti se chraňte ochrannými prostředky. Vše zdokumentujte pro potřeby pojišťovny.

 

Nezapomeňte na stromy

Rozmáčená půda může ohrozit stabilitu stromů. Po opadnutí vody vždy zkontrolujte stromy! Mohou mít podemleté kořeny a hrozí jejich vyvrácení. K menším stromům lze přitlouct podpůrné kůly a řádně je ukotvit. Dosypejte k nim hlínu, kterou kolem kořenové báze zhutníte. Pokud je narušena stabilita velkých stromů natolik, že by ohrožovaly vaši bezpečnost, musíte je, bohužel, porazit.

Nepodceňte pojištění

Svůj majetek včetně zahrady nezapomeňte pojistit. Je zbytečné podcenit možná nebezpečí, která velká voda může napáchat. Nechte si „ušít“ pojištění na míru a zahrňte do něj i zahradu. Pokud však bydlíte v záplavové oblasti, může se stát, že pojišťovny s vámi smlouvu nebudou chtít uzavřít. Zda v takové oblasti bydlíte, zjistíte podle záplavových map, které mají pojišťovny k dispozici.

Trochu selského rozumu našich předků

Naši prarodiče byli dobrými hospodáři, ze kterých bychom si měli vzít příklad. Věděli, že je třeba na okrajích polí vyhloubit příkopy a udělat tzv. úvratě. Ty měly záplavovou vodu zachytit, aby se nevylila do míst, kde by nadělala škody na majetku. Navíc si naši pradědové půdy vážili, nenechali ji tedy odplavovat. Vysazování remízků a zakládání mezí, jako např. v sousedním Rakousku, by mnohým pomohlo. Přinejmenším těm, kteří mají své zahrady vedle velkých lánů polí, ze kterých při prudkých deštích přichází záplavové vody páchající škody nejen na zahradách, ale i na ostatním majetku. O erozi zemědělské půdy ani nemluvě.

Zdroje: redakční text