Vysaďte právě teď topinambur a v zimě budete sklízet čerstvou zeleninu, která skvěle chutná

Co je topinambur, jak ho zasadit, pěstovat a sklízet?

Topinambury patří mezi nenáročné a vděčné plodiny, které ocení každý zahrádkář. Původně pocházejí ze Střední Ameriky, konkrétně z Mexika – dokonce je jejich název odvozen od místního indiánského kmene Topinambus. Do Evropy byly topinambury dovezeny v 17. století a rychle se rozšířily především jako potravina, ale i jako krmivo pro hospodářská zvířata. První zmínky o pěstování topinamburů v Evropě jsou z roku 1607, a to z Francie.

4 méně známé vytrvalé druhy slunečnic: rozzáří vaši zahradu záplavou zlatožlutých květů

www.nkz.cz

Topinambur, slunečnice hlíznatá (Helianthus tuberosus)

Topinambur je hlíznatá rostlina, vytrvalá forma slunečnice, která dorůstá do impozantní výšky 2–3 m. Vytváří chloupkaté, silné lodyhy s mnoha bočními výhony, porostlé velkým množstvím zubatých listů vejčitého tvaru. Žluté květy topinamburu na první pohled prozrazují, že se jedná o slunečnice. Květní úbory jsou však poměrně malé a nejčastěji vykvétají pozdě na podzim, neboť se jedná o rostliny krátkého dne. V našich podmínkách topinambury většinou ani nevytvářejí semena, množí se pouze hlízami.

Vytrvalá zelenina: je nenáročná, zimovzdorná a mimořádně zdravá

www.nkz.cz

Jedlé, chutné i zdravé hlízy topinamburu

Podlouhlé hlízy se tvoří na koncích krátkých podzemních výběžků. Hlízy jsou jemné a křehké, pokryté jen velmi tenkou slupkou bílé, žluté, růžové nebo červené barvy, podle odrůdy. Hlízy nemají korkovou vrstvu slupky jako brambory, proto velmi rychle vysychají, a z toho důvodu se sklízejí postupně. Mohou se skladovat, na rozdíl od brambor na světle, protože nemají sklony k zelenání.

Jedlé trvalky pro líné zahradníky: vysejete či vysadíte je jen jednou a po několik let se o ně nebudete muset starat

www.nkz.cz

Topinambury jsou velmi zdravé, i když mají nasládlou chuť. Hlízy obsahují velké množství vody, asi 15 % sacharidů a malé procento rostlinných bílkovin. Dále jsou bohaté na vlákninu, esenciální mastné kyseliny, jsou zdrojem minerálních látek, nejvíce železa, manganu, draslíku, fosforu i vápníku a také obsahují prospěšné vitaminy.

Podzimní zahradnický kvíz: Jak dobře znáte podzimní péči o zahradu?

www.nkz.cz

Kdy vysazovat topinambury

Ideální doba pro výsadbu topinamburů je pozdní podzim, nejlépe od října do listopadu nebo naopak velmi časné jaro. Hlízy lze sázet přímo do volné půdy, jsou dostatečně mrazuvzdorné. Preferují slunečné až polostinné stanoviště s propustnou, humózní půdou. Před výsadbou je vhodné půdu lehce přihnojit kompostem nebo vyzrálým chlévským hnojem.

Jak ochránit mladé jarní rostliny před plži: listopad je k likvidaci vajíček slimáků a plzáků ideální. Jen musíte vědět, kde jejich snůšky hledat

www.nkz.cz

Postup výsadby

  1. Půdu zkypřete do hloubky 20–30 cm.
  2. Hlízy sázejte asi 30–40 cm vedle sebe, v řádcích vzdálených 70–80 cm od sebe.
  3. Každou hlízu umístěte asi 10–15 cm pod povrch půdy.
  4. Ihned po výsadbě můžete nad hlízou navršit hrůbek.

I v listopadu můžete vysévat zeleninu pro jarní sklizeň: Těchto 8 druhů ještě stihnete vysít

www.nkz.cz

Pěstování a péče o topinambury

Topinambury jsou nenáročné rostliny, které nevyžadují žádnou intenzivní péči. Během vegetace je důležité občasné zalévání, ale jen v suchých obdobích. Rostliny nemají rády příliš mokrou půdu, proto je zalévejte umírněně. Proti prorůstání plevelů můžete použít mulč z organického materiálu, což úplně postačí, rostlina je vysoce konkurenceschopná a nevyžaduje ani žádné ošetřování proti škůdcům, kteří se jí vyhýbají.

Co ještě stihnete na listopadové zahradě: vysadit růže a ovocné stromky, sklidit ředkve a další tipy, na co byste neměli zapomenout

www.nkz.cz

Sklizeň topinamburů

Jednou z největších výhod topinamburů je možnost sklizně prakticky po celou zimu. Hlízy můžete vytahovat z půdy postupně podle potřeby, a to i v období mrazu. Nejlepší doba sklizně je od pozdního podzimu do brzkého jara. Před samotnou sklizní je vhodné nechat nať odumřít. Sklizeň probíhá nejlépe pomocí rýče nebo vyorávání.

Hlízy uchovávejte v chladnu a temnu, ideálně ve sklepě nebo chladničce. Vydrží několik týdnů, aniž by ztratily svou kvalitu, ale nikoliv tak dlouho jako klasické brambory. Nezapomeňte, že z jednoho vysazeného místa můžete sklízet topinambury několik let po sobě. Část hlíz vždy v zemi ponechte pro příští úrodu.

Co ještě stihnete na listopadové zahradě

www.nkz.cz

Topinambur jako invazivní rostlina

Rostlina je velmi odolná, snadno se šíří a v některých oblastech je považována za invazivní druh. I u nás můžete topinambur často vidět ve volné přírodě. Vyskytuje se především na rumištích a náspech, v příkopech podél cest a v okolí řek, kde vytváří rozsáhlé porosty. U moderních odrůd však už byla nadměrná rozpínavost rostlin potlačena.

Vysaďte na podzim topinambur. Sklízí se v zimě, má oříškovou chuť a upravuje se stejně jako brambory
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada