Na cestě z Jihlavy do Znojma vás zastaví Slamáci: podívejte se na dechberoucí pohádkové postavičky z balíků slámy

 

Pane starosto, kdo jede po trase Jihlava - Znojmo si jistě všimne u vjezdu do obce Jakubov malé rarity. Než čtenářům prozradíme, o jakou zvláštnost jde, představte nám vaši obec.

Jakubov u Moravských Budějovic má 650 obyvatel. V roce 2005 jsme vyhráli soutěž Vesnice roku v Kraji Vysočina a v roce 2012 jsme získali modrou stuhu za společenský život v obci. Pořádáme různé kulturní a společenské akce. Abychom udrželi v obci mladé lidi, tak pro individuální výstavbu připravujeme stavební pozemky a rozšiřujeme kapacitu základní i mateřské školy. Opravujeme i ostatní obecní budovy: kulturní dům, obecní úřad a sportovní areál.

 

Jak dlouho jste starostu obce?

Starostou obce jsem byl poprvé zvolen v roce 1998, za měsíc to bude 26 let. Takže jsem byl u vzniku tradice stavění našich Slamáků.

 

U silnice při vjezdu do Jakubova tradičně stojí pohádkové postavy vyrobené ze slámy – lépe řečeno z velkých balíků slámy. Jak dlouhá je tradice stavění postaviček ze slámy ve vaší obci?

Stavění Slamáků jsme vymysleli v roce 2005 jako oslavu našeho vítězství v soutěži Vesnice roku kraje Vysočina. Inspirovali jsme se v nedalekém Rakousku. Letošní Slamáci jsou jubilejní, dvacátí. A k tomu musíme ještě připočítat troje Slamáky, které jsme u nás stavěli v letech 2015 až 2017, jako poutač pro Zoologickou zahradu Jihlava.

 

Jaké postavy nejčastěji stavíte?

První rok jsme postavili sedláka se selkou, o rok později k nim přibylo ještě miminko. V roce 2007 jsme ztvárnili traktoristu i s traktorem. A od roku 2008 stavíme pohádkové postavičky. U Jakubova jste tak mohli potkat Macha a Šebestovou, Shreka s Fionou, Pasáčka vepřů, Křemílka a Vochomůrku, Medvědy od Kolína, JůHeláky, Áju s maxipsem Fíkem, Ferdu mravence s beruškou, Králíky z klobouku, Pata a Mata, Kosí bratry, Pejska a kočičku, Červenou Karkulku s vlkem, Vodníka Česílka s kapry, Rumcajse s Mankou a Cipískem nebo Krtečka.

 

V letošním roce jste si troufli na Sněhurku a sedm trpaslíků. Prozradíte nám, proč jste si tyto postavy ze známé kreslené pohádky vybrali?

Jak jsem již říkal, letos jsme stavěli již dvacáté Slamáky. Tak jsme chtěli toto jubileum nějak oslavit a udělat něco výjimečného. Jsme sehraná parta a máme už vše vychytané (úsměv).  Proto jsme si vybrali záměrně pohádku s velkým množstvím náročnějších postav.

 

Jakou používáte techniku na zdobení postav?

Dříve jsme postavy „oblékali do hadrů“, používali jsme staré závěsy nebo prostěradla. Od roku 2013 nám místní malíř postavy vždy ochotně obarví nástřikem fasádní barvy. Jako doplňky hodně používáme věci, které najdeme na sběrném dvoře. Jsou to hlavně staré koberce nebo PVC, hadice, víčka od barev, prasklé míče, starý satelit apod. Některé vyrobené doplňky používáme i opakovaně. Třeba mašli, kterou jsme vyrobili pro Áju, jsme použili zatím čtyřikrát.

 

Která postava byla na stavbu technicky nejnáročnější?

Byl to asi Rumcajs s Mankou a Cipískem. O nich jsme uvažovali dlouho, ale pořád jsme nevěděli, jak vyrobit velké klobouky. Až se na sběrném dvoře objevila stará trampolína. Ta nám právě posloužila jako kostra na velký klobouk.

 

Které postavy vám zabraly nejvíce času?

Určitě poslední Slamáci, protože se jednalo o osm postav z celkem 17 velkých kulatých slaměných balíků. Proto jsme nenechali nic náhodě a věnovali jsme přípravě doplňků dvě odpoledne. Vlastní stavba pak trvala tři dopoledne. Jeden den jsme navozili a rozestavěli velké balíky, druhý den jsme je stříkali barvou a v sobotu jsme již instalovali hlavy, čepice, vousy a další doplňky.

 

Velký kulatý balík slámy má jistě také velkou hmotnost? To asi ručně nestavíte…

Ano, na stavění je třeba mít techniku. My používáme obecní traktor s čelním nakladačem.

 

Předpokládám, že pohádkové slaměné postavy stavíte vždy po žních. Kdo vám balíky ochotně poskytuje?

Balíky nám v minulosti vždy darovala místní rolnická společnost. Pak bohužel lis na kulaté balíky prodali a začali lisovat jen velké hranaté balíky. A ty se na stavbu moc nehodí. Teď si musíme objednávat lisování kulatých balíků u soukromníků. Slámu na lisování nám stále věnuje rolnická společnost.

 

A nyní snad to nejhlavnější. Kdo vymýšlí jednotlivé návrhy? Máte nějakou komisi?

Jsme taková parta nadšenců, která Slamáky staví. Snažíme se ztvárnit hlavně české pohádky. Máme ve svém středu dvě výtvarnice, které navrhují vzhled postav. Mužská část týmu zase řeší technické věci.

 

Víte od začátku, jak postavy budou vypadat? Vznikne vždy nejdříve „projekt“? 

Určitou představu vždy máme. Naše výtvarnice nám udělají i nákres. Občas se nám stalo, že jsme při vlastní stavbě zjistili, že některé věci je třeba udělat technicky trochu jinak. Dneska už máme devatenáctileté zkušenosti a víme, co si můžeme dovolit.

 

Nevyblednou vám barvy? Jak postavičky přežijí zimu?

Nyní používáme fasádní barvy a ty nevyblednou. Po roce někdy část barev trochu opadá i se slámou. Zima Slamákům nevadí, horší je velký vítr. V minulosti se nám občas stávalo, že postavy vlivem větru spadly. To byl pak v novinách titulek „Vítr utrhl miminku hlavu“ (smích). Pejska jsme dokonce stavěli dvakrát. Dneska už víme jak na to. Za postavy zakopeme velký kůl a k němu pak balíky připevníme.

 

Co děláte se starými postavami?

Ty končí na tak zvaném slaměném „hřbitově“. Pokud nejsou balíky moc rozpadlé, tak je ještě na rok nebo dva umístíme v sadu u základní školy.

 

Jakubov se stal známou obcí právě pro tradici stavění slaměných postav. Máte ohlasy od veřejnosti?

Ohlasy od veřejnosti jsou velké, stačí si přečíst komentáře pod příspěvky na facebooku: „Jste úžasní. Jsou boží! Jste borci. Neuvěřitelné. Jste šikovní“. A tak dál, je jich tam hodně. Chodí nám i děkovné maily na obec. Teď naposledy nám jeden projíždějící řidič přivezl na stavění jako poděkování krabici nanuků, abychom se při práci mohli ochladit. První týden po dokončení se občas u Slamáků stojí i fronty na focení.

 

Pane starosto, prozraďte, která postavička vám byla sympatická? Kterou máte dodnes nejraději?

Hodně se mi líbí Krteček, teď Sněhurka a sedm trpaslíků. Ale vyhrává to Rumcajs, protože je mi možná trochu podobný, ale i Červená Karkulka s vlkem, Pat a Mat a tak bych mohl pokračovat. Sympatičtí jsou mi všichni, protože jsou prostě naši.

 

Mohou naši čtenáři někde vidět všechny vaše Slamáky na jednom místě?

Slamáky si mohou všichni prohlédnout na našich webových stránkách www.jakubov.cz/slamena-tradice . Protože jsou velice populární, založili jsme jim dokonce facebookový profil Slamáci.

 

Jistě dostáváte otázky, jak si takové Slamáky postavit?

Občas dostáváme nabídky, jednou dokonce až ze Slovenska, abychom k nim přijeli naše Slamáky také postavit. Bohužel je odmítáme, protože jsme parta nadšenců, která staví Slamáky pro radost a není to v našich časových možnostech.

 

Máte v Jakubově i jiné podobné záliby?

Od roku 2005 staví u nás v obci každoročně stejní lidé v předvánočním čase v parku i Betlém ze sena v životní velikosti. Ten největší čítal dokonce přes dvacet postav a stal se inspirací pro spoustu dalších obcí.

Panu starostovi Jakubova děkujeme za rozhovor. Přejeme nadšencům, kteří každoročně staví Slamáky, ať mají dál fantazii, vtip a elán. Až budete projíždět Jakubovem u Moravských Budějovic, zamávejte postavičkám ze slámy, které vás na začátku obce vítají.

Zdroje: autorský text, 

 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada