Saturejka horská (Satureja Montana), je aromatická bylinka, vysoká 20 až 30 cm, pocházející z oblasti Středomoří. Na rozdíl od známější saturejky zahradní, která se pěstuje jako letnička, je saturejka horská poměrně odolná trvalka.
Tato drobná rostlina se vyznačuje mimořádně dlouhou dobou květu a intenzivní vůní celé rostliny. Její kvetení trvá od začátku léta až do podzimu, nejčastěji od června do října. Drobné bílé nebo světle fialové květy nejen krásně vypadají, ale také lákají včely a motýly z širokého okolí. Pěstování saturejky horské není nijak náročné, proto se určitě vyplatí, najít pro ni kousek místa na záhoně nebo v truhlíku na balkoně.
Na co je dobrá saturejka?
1. Saturejka horská se v kuchyni neztratí
Saturejka horská má výraznou, mírně pepřovou chuť, která se skvěle hodí k masovým pokrmům, luštěninám a zeleninovým jídlům. Je také známá jako „fazolové koření“, protože pomáhá snižovat nadýmání při konzumaci luštěnin. Můžete ji také využít k přípravě aromatických olejů.
2. Saturejka horská dlouho kvete
Květy saturejky zdobí zahradu od poloviny června až do konce října, což z oblíbené bylinky činí i atraktivní okrasnou rostlinu.
3. Saturejka horská je skromná bylinka
Saturejka horská je odolná vůči suchu a nevyžaduje žádnou velkou péči, takže je ideální rostlinkou pro každého začínajícího zahradníka.
4. Saturejka horská má léčivé účinky
Tradičně se saturejka horská využívá v lidovém léčitelství, především pro své antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Může pomoci při trávicích potížích a má dokonce i mírné uklidňující účinky. Saturejku můžete také využít jako přírodní repelent.
Kdy a jak saturejku horskou vysévat a vysazovat
Ideální čas pro výsev saturejky horské je časné jaro, obvykle v březnu nebo dubnu. Můžete ji vysévat přímo na záhon nebo nejprve do misky s výsevním substrátem, a teprve později ji přesadit do květináčů na balkoně nebo na záhon do zahrady. Semena klíčí při teplotě kolem 20 °C a první rostlinky se obvykle objeví během 7 až 14 dnů. Zakoupené předpěstované sazenice můžete vysazovat na záhony od jara až do podzimu.
Jak pěstovat saturejku horskou
- Stanoviště: saturejka horská preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou, spíše chudší a dobře odvodněnou půdou. Nesnáší přemokření.
- Zálivka: po zakořenění je saturejka velmi odolná vůči suchu. Na záhoně ji zalévejte pouze v případě dlouhotrvajícího sucha.
- Hnojení: není nutné, saturejka prospívá spíše v chudší půdě. Naopak, přehnojování může dokonce snížit aroma této bylinky.
- Řez: pravidelný řez podporuje kompaktní růst a bohatší olistění. Můžete ji zastřihovat během celé sezóny.
- Zimní ochrana: v chladnějších oblastech můžete saturejku na zimu lehce přikrýt, například chvojím.
- Množení: kromě výsevu lze saturejku množit i dělením trsů na jaře nebo na podzim či řízkováním v létě.
Zdroj: bylinkovo.cz, cestabylin.cz