Na našich zahradách tradiční strom, slivoň švestka, má velkou řadu odrůd a forem. Ty se od sebe odlišují především velikostí, barvou i tvarem plodů, a také dobou zrání. Naprostá většina švestek však dozrává v druhé polovině prázdnin, některé až v září. Dozrálé švestky by měly být celé vybarvené, měkké ale pevné a jejich slupka by měla být celá na povrchu jako ojíněná. Jedná se o povlak, který zabraňuje vysychání plodů a je znakem čerstvosti švestek.
Zdravotní benefity švestek
Švestky jsou velmi zdravé, mají detoxikační účinky, pomáhají při vyprazdňování i hubnutí, snižují žaludeční kyselost i vstřebávání tuků a navozují pocit plnosti v žaludku. Proto jsou vynikající ve chvíli, kdy se snažíte hubnout. Navíc si všechny výhody pro naše tělo uchovávají i švestky sušené. Navíc švestky pomáhají vyplavovat z těla kyselinu močovou. Jsou velmi zdravé při onemocnění ledvin, jater i krevního oběhu, mají pozitivní vliv na zlepšení paměti i posílení nervů.
Čerstvé i sušené švestky obsahují
- vitaminy A, B6, C, K a E
- minerální a stopové prvky, jako jsou draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, zinek a měď
- rozpustnou i nerozpustnou vlákninu
- třísloviny
- organické kyseliny
Švestkový moučník zdobený jedlými květy růží
Báječně jemný a vláčný moučník, bublanina, ve kterém účinek kypřícího prášku do pečiva ještě posiluje perlivá voda, ale klidně i minerálka. Použít můžete dokonce i minerálku ochucenou, v moučníku to ani nepoznáte.
- 3 hrnky hladké mouky
- 2 hrnky cukru
- 1 hrnek perlivé minerálky
- 4 vejce
- 200 g másla
- 1 prášek do pečiva
- 1 vanilkový cukr
- máslo a hrubou mouku na vymazání a vysypání plechu
Jak budete postupovat
- Máslem vymažte hluboký plech na pečení a vysypte jej hrubou moukou.
- Ve větší míse promíchejte hladkou mouku, cukr, prášek do pečiva a vanilkový cukr, pak přidejte vejce a rozpuštěné máslo a vše opět promíchejte.
- Nakonec do směsi přidejte minerálku, která těsto pěkně napění.
- Polovinu těsta vlijte na plech a vařečkou ho roztáhněte do rohů – těsto je tužší, samo se nerozprostře.
- Švestky vypeckujte, nakrájejte na čtvrtiny a poklaďte jimi celou plochu těsta.
- Druhou polovinou těsta zakryjte ovoce.
- Bublaninu pečte v troubě, rozpálené na 220 °C. Hotovou bublaninu vyzkoušejte zapíchnutím špejle do středu.
Moučník můžete nakonec dozdobit i jedlými květy, kterých máte na zahradě určitě velkou spoustu. Použít můžete květy růže, levandule, denivky, sedmikrásky, kakostu, měsíčku lékařského, všech druhů violek nebo lístky meduňky či máty.
Zdroj: Autorský článek s využitím https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/svestky-jak-pestovat-svestkovy-kolac-knedliky-povidla