Breadcrumb
- Úvodní stránka
- Praxe
- Jaké jedovaté rostliny vám rostou na zahradě: nepodceňte je. Chraňte o prázdninách děti a domácí mazlíčky
- Galerie
- Jedovaté rostliny na našich zahradách ohrožují děti i domácí mazlíčky

Kapradina hasivka orličí(Pteridium aquilinum)
Hasivka roste především v lese, na okrajích polí a pasekách. Mnozí ji však pěstují na svých zahradách. Je to velice houževnatá rostlina, která dorůstá až do dvou metrů výšky. V zahradě vypadá efektně, hlavně ve stínu a polostínu. Na první pohled přátelská hasivka orličí je ve skutečnosti jedovatá, a to všechny její části. Mladé listy obsahují jedovaté kyanovodíkové glykosidy. Kapradiny obsahují další toxiny např. saponiny a pteridiny včetně glykosidů. Rostlina je dokonce považovaná za karcinogenní. Pozření jakékoliv části rostliny je tedy nebezpečné nejen pro člověka, ale i pro zvířata.

Vistárie (Wisteria)
Úchvatnou popínavku si rádi vysazujeme do blízkosti pergol, pod kterými trávíme volný čas. Její krásu zdůrazňují dlouhé hroznovité květy, které se po odkvětu změní na dlouhé lusky se semeny. Je to ovšem krása ošemetná, protože celá rostlina je jedovatá. V kůře se nachází toxický wistarin, v luskách a semenech nebezpečný lektin. Po požití se mohou objevit vážné problémy se srdcem, oběhovým systémem a velkou nevolností.

Oleandr bobkovice (Nerium oleander)
Středomořský oleandr často vysazujeme do nádob a zdobíme si jím například terasy. Stálozelený keř, který dorůstá do více než třímetrové výšky, kvete od června barevnými nápaditými květy. Za jeho krásou se skrývá jedovaté nebezpečí v podobě toxinu oleandrinu, který při požití způsobí problémy se srdcem, dokonce může dojít k zástavě. Také dráždí pokožku pouhým dotykem. Požít oleandr tedy není dobrý nápad pro lidi, ani pro zvířata.

Rododendron (Rhododendron)
Oblíbený keř našich zahrad a parků. Je velice atraktivní rostlinou, kterou si vysazujeme v blízkosti domů nebo teras. Po odkvětu barevně rozmanitých květů se tvoří na rostlině fialové bobule. Rododendron patří ke stálozeleným keřům. Jedovaté diterpeny obsahují listy, květy, jejich pyl a nektar. Příznaky jsou závislé na množství zkonzumovaných rostlinných částí. Tyto toxiny jsou nebezpečné pro srdce.

Tis červený (Taxus baccata)
Tis je často vysazován v parcích a v zahradách.Je neopadavý a po odkvětu tvoří jedovatá semena. Ve větvích, semenech a jehličí se nacházejí život ohrožující alkaloidy. Dávejte tedy pozor na požití semen, ale i zeleného materiálu z tisu. Při otravě dochází k srdeční arytmii, rozšířeným zorničkám, závratím a značné nevolnosti. Dokonce může dojít k srdečnímu selhání.

Oměj šalamounek (Aconitum napellus)
Původem se jedná o horskou a podhorskou rostlinu, u nás přísně chráněnou. Stále častěji si ji vysazujeme jako okrasnou květinu do zahrad. Kvete v červnu až srpnu a patří mezi krásné atraktivní trvalky. Oměj je však prudce jedovatá rostlina! Všechny její části, obzvláště kořeny obsahují alkaloidy, které způsobí nejen otravu, ale i smrt. POZOR: otrávit se můžete i dotykem. Postižené místo nejdříve pálí, brní a pak dojde k necitlivosti. Zvracení, nevolnost se srdeční arytmií a zástavou předchází smrti z otravy.

Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides)
Efektní dlouhé klasy žlutých květů připomínající zlatý padající déšť. Kdo by takový keř nechtěl mít na své zahradě? Věřte, že to není dobrý nápad, pokud se na ní budou pohybovat děti anebo domácí mazlíčci. Prudce jedovatý alkaloid cytisin je obsažený v květech, plodech i semenech. Otravy bývají fatální! U dětí údajně stačí pouze dvě semena nebo pět květů. Nepodceňujte tuto, na první pohled krásnou, zato velice jedovatou rostlinu. I při její likvidaci používejte ochranné prostředky.

Cesmína (Ilex aquifolium)
Z volné přírody se do našich zahrad nastěhovala cesmína. Stálozelená rostlina s pichlavými vroubkovanými listy většinou kvete v květnu až červnu. Po nich se pak objevují charakteristická semena červené barvy, které jsou i s listy jedovaté. Obsahují terpeny a alkaloidy, které způsobují otravu, při níž dochází k prudké nevolnosti a bolesti srdce.

Andělská trumpeta (Brugmansia)
Módní, exoticky a efektně vyhlížející rostlina s velikými trubkovitými květy, se stala oblíbenou rostlinou, kterou často pěstujeme na svých terasách. Nepodceňte ovšem tuto krásku. Celá rostlina obsahuje toxické alkaloidy. Andělské trubky jsou klasifikovány jako droga, která vyvolává halucinace a neklid a dušnost. Otravu lze poznat podle rozšířených zorniček, může však dojít ke ztrátě vědomí a k zástavě srdce.

Náprstník (Digitalis)
Něžné květy růžových zvonků zavěšených na lodyze lákají k pěstování v zahradách.Jedná se však o prudce jedovatou rostlinu – u všech druhů. Rostlina obsahuje saponiny a glykosidy, které ovlivňují činnost srdce. Otrava se nejdříve projeví silnými zažívacími potížemi, k nim se přidá nepravidelný a slabý pulz, dušnost a zástava srdce. Tato květina je na vaší zahradě velice nebezpečná a nepodceňujte její přítomnost.

Břečťan (Hedera helix)
Stálozelená popínavka s nenápadným zeleným květenstvím. Často se nám pne po zídkách, zdech domů, po zemi nebo i po stromech. Břečťan však patří mezi nebezpečné rostliny. Po odkvětu rostlina tvoří bobule, které v zimě změní barvu na modrou. Právě bobule a listy obsahují jedovaté saponiny, které způsobují prudkou otravu. Je to možná neuvěřitelné, ale i obyčejný břečťan patří mezi jedovaté rostliny.
Příště vám opět představíme další jedovaté rostliny našich zahrad
Prohlédněte si další galerie
- Pampeliška lékařská: Jak využít zářivě žluté květy? Med je klasika, vyzkoušejte pampeliškové víno!
- Vysejte spolehlivé letničky, které v létě rozzáří celou zahradu: Tahle trojice vám na záhonech nesmí chybět
- Pikýrování zeleniny: Proč se sazenice rajčat a paprik bez přesazování neobejdou a kterým rostlinkám by mohlo uškodit
- Nejkrásnější druhy magnolií: zbystřete, pokud magnolii žloutnou listy, jedna věc jí totiž chybí
- Půdopokryvné rostliny vám usnadní život: tohle jsou ty nejkrásnější z nich
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné