Podzimní práce na zahradě: klíč k bohaté úrodě v příští sezóně

Podzim je ideální období pro přípravu půdy, výsadbu některých plodin i celkovou údržbu a úklid zahrady. Tyto práce nejen usnadní a urychlí jarní start, ale také zlepší kvalitu půdy a zdraví rostlin. Podzimní úklid a další práce na zahradě mohou být náročné, nebývají příliš oblíbené, ale jejich přínos je nevyčíslitelný. Tak vzhůru do práce, dokud je počasí ještě dostatečně přívětivé pro pobyt na čerstvém vzduchu! Nezapomeňte si také vysít zeleninu a bylinky, které pak budete sklízet mnohem dříve než při jarních výsevech.

1. Vyčištění záhonů

Začněte odstraněním zbytků letošní úrody. Nemocné a škůdci napadené rostliny spalte nebo vyhoďte do komunálního odpadu, v žádném případě je nevyhazujte na kompost. Zdravé zbytky rostlin můžete kompostovat. Čisté záhony snižují riziko přezimování škůdců a chorob.

2. Zpracování půdy

Půdu na vyprázdněných záhonech zryjte nebo alespoň překopejte. To zlepší její strukturu, provzdušní ji a umožní také lepší vsakování vody. Do těžkých jílovitých půd můžete zapracovat písek pro lepší drenáž.

3. Hnojení a vápnění

Podzim je ideální čas pro zapravení organických hnojiv do půdy. Použijte dobře vyzrálý kompost nebo hnůj. Pokud je vaše půda kyselá, můžete ji také vápnit. Vápno však aplikujte až s odstupem několika týdnů od hnojení.

4. Mulčování

Zamulčujte holou půdu listím, slámou nebo kůrou. Mulč chrání půdu před erozí, udržuje vlhkost a postupně se rozkládá, čímž obohacuje půdu o živiny.

5. Péče o kompost

Přehoďte kompost a přidejte do něj podzimní listí. To urychlí rozkladné procesy a na jaře budete mít k dispozici kvalitní hnojivo.

Podzimní výsev a výsadba zeleniny

Některé plodiny je vhodné vysít či vysadit už na podzim. Termíny výsevů a výsadby však nejsou jednotné:

  • Špenát vysévejte od druhé poloviny září. Jakmile začnou hrozit první přízemní mrazíky, záhon můžete překrýt bílou netkanou textilií.
  • Česnek vysazujte od poloviny října do začátku prosince. V žádném případě česnek nevysazujte na záhony po příbuzných plodinách, tedy po cibuli nebo pórku.
  • Mrkev a petržel mají ještě čas, vysévají se až v době, kdy alespoň noční teploty nevystupují nad 4 °C, jinak by semena začala předčasně klíčit. Vyčkejte tedy až do listopadu, ale klidně i na začátek prosince.
  • Kopr můžete vysévat až na přelomu roku, tedy od poloviny listopadu až do února.
  • Kdykoliv na podzim můžete vysévat také bylinky, jako je kerblík nebo koriandr. Dokážou se množit i samovýsevem. Za teplého počasí vzejdou ještě na podzim, v chladu vyčkají až na jaro.
  • Na podzim můžete vysévat také méně známou zimní bylinku, portulák zimní neboli batolku.

Zdroj:  https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-299919-i-na-podzim-vysevejte-a-sklizejte-staci-zvolit-ty-spravne-plodiny; https://www.nasezahrada.com/vysev-zeleniny-na-podzim-zpusob-jak-drive-sklizet/